Charakterystyka nauki zdalnej

Charakterystyka nauki zdalnej

Na czym tak właściwie polega zdalne nauczanie?

Jest to najzwyczajniej w świecie edukacja odbywająca się w domu zamiast w szkole, tudzież na uczelni, czyli w skrócie na odległość. Uczniowie (studenci) wraz z nauczycielami (wykładowcami) w jej ramach łączą się na swoje zajęcia za pomocą specjalnie do tego przystosowanych platform internetowych. Odbywa się ona zwykle w godzinach porannych, dokładnie tak samo jak w przypadku nauki stacjonarnej, zwykle wedle tradycyjnego planu zajęć. Niestety są one skrócone do 30 minut, zamiast 45 minut co jest pewnego rodzaju odejściem od tradycji. Konieczne jest, aby uczestnicy posiadali sprawny sprzęt komputerowy wraz z bez problemowym dostępem do Internetu. W przeciwnym wypadku ich uczestnictwo w zajęciach online nie byłoby chociażby w najmniejszym stopniu możliwe. Jest to zdecydowanie nowość na większą skalę, która została wprowadzona w wyniku rozprzestrzenienia się na przełomie 2020 roku śmiercionośnej pandemii koronawirusa.

Rodzaje nauki zdalnej

Dzielimy ją na kilka z goła różnych od siebie typów. Każdy z nich wyróżnia kompletnie inny sposób realizacji zajęć.

Wideokonferencje

Jest to zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony sposób realizacji lekcji zdalnych. Na wstępie trzeba wspomnieć, iż zazwyczaj jest on w pełni obowiązkowy dla uczestniczących w nim uczniów. Ma on jedną podstawową zaletę, którą zdecydowanie jest możliwość kontaktu zarówno wizualnego, jak i słuchowego uczniów z innymi uczestnikami. Poza tym za jego pomocą nauczyciele mogą realizować wiele ciekawych metod nauki, w tym zadawać różnego rodzaju ćwiczenia czysto praktyczne, czy prezentacje z materiałami. Jest to zatem najbardziej przypominający szkolne realia sposób na naukę zdalną. Ponadto w jego przypadku widać wielkie zaangażowanie dzieci, a także młodzieży, która chce wynieść jak najwięcej z nietypowych zajęć.

Kursy otwarte

Ten typ polega przede wszystkim na tym, że uczniowie muszą koniecznie przyswoić zadany przez nauczycieli materiał, który w danym tygodniu obowiązuje na platformie, jednak nie muszą oni w związku z tym wykonywać żadnych zadań. Jest to bardziej dobrowolna kwestia i wszystko tak naprawdę zależy do samych zainteresowanych. Niestety to jest także jego dużą wadą, bowiem osoby, które nie są zbyt ambitne, lub nie chcą się uczyć w żaden sposób nie opanują materiału.

Asynchroniczna nauka

Tutaj mamy do czynienia z sytuacji, która polega na tym, że młodzież dostaje zadania, które koniecznie muszą wykonać w określonym przez nauczycieli czasie. W związku z tym są one zmuszone do zaznajomienia się z koniecznym do zrealizowania materiałem. Nie ma tu jednak bezpośredniej interakcji na linii uczeń-osoba edukująca. Nie jest on jednak zdecydowanie zaliczany do zalecanych sposób, ponieważ istnieje dość spore ryzyko oszustwa ze strony uczących. Przecież nie każdy lubi samodzielnie pracować i bardziej niż pewny jest fakt, że niektórzy zdecydowanie pójdą drogą na skróty. Co więcej niekiedy uczniowie nie są w stanie zrozumieć zadanych im ćwiczeń przez co nic z nich nie wynoszą.

Wady, a także zalety nauki zdalnej

Zacznijmy może od pozytywów. Przede wszystkim jest to ogromna oszczędność czasu, zwłaszcza w przypadku osób, które muszą dojeżdżać z daleka do swojej szkoły. W przypadku lekcji zdalnych wystarczy jedynie, aby zalogowały się one do platformy na komputerze i już są na zajęciach. Ponadto dzięki temu uczestnicy mogą spędzić więcej czasu w gronie rodzinnym i odpocząć co ma niezwykle korzystny wpływ na sferę psychiczną. Dzięki temu minimalizowany jest strach, a także nieśmiałość w przypadku mniej otwartych osób co daje im pewnego rodzaju komfort psychiczny. Ponadto w przypadku zajęć zdalnych można brać udział dosłownie w każdym miejscu świata gdzie będziemy mieli swobodny dostęp do Internetu. Zmniejsza to znacznie ewentualne szanse na wystąpienie spóźnień, czy nieobecności. Niestety są też pewne negatywy. Zaliczamy do nich głównie brak bezpośredniego kontaktu dzieci i młodzieży z rówieśnikami. Ponadto może wystąpić zjawisko braku systematyczności w nauce. Nie można także zapomnieć, iż przygotowanie materiału na odległość zajmuję o wiele więcej czasu niż w przypadku nauki zdalnej. Tak samo sytuacja może wyglądać w przypadku sprawdzania różnego rodzaju prac.

Dodaj komentarz