Dziedziczenie to niezwykle trudny i złożony proces. Dziecko wcale nie musi być podobne do rodziców, może zdarzyć się sytuacja, w której pociecha będzie się od nich znacząco różnić. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jakie geny dziecko dziedziczy po rodzicach.
Dziedziczenie cech wyglądu
Od przekazanych genów w dużej mierze zależy wygląd dziecka, czyli jego cechy fizyczne. Geny przekazywane są w momencie poczęcia, wówczas dziecko może odziedziczy określony kolor włosów, kolor oczu, karnację, czy też budowę ciała. Proces ten jest jednak bardzo złożony i nie można oczekiwać wysokiego podobieństwa tylko do jednego rodzica – sytuacja taka może wystąpić, ale nie jest ona regułą. Może zdarzyć się sytuacja, w której nowy członek rodziny będzie miał jasne kosmyki, podczas gdy rodzice są posiadaczami ciemnych włosów. Dlaczego tak się dzieje? Do sytuacji takich dochodzi, ponieważ istnieją dwa rodzaje genów – recesywne i dominujące. Za odziedziczenie włosów ciemnych odpowiadają geny dominujące, a włosów jasnych recesywne. Wystarczy, że jeden z przekazanych genów będzie dominujący, a nowo narodzone dziecko będzie posiadaczem ciemnej czupryny. Jeśli natomiast rodzice przekażą dziecku dwa geny recesywne, to włosy dziecka będą jasne. Dziecko dziedziczy po swoich rodzicach po jednym wariancie genów. Jeżeli oboje z rodziców mają jeden gen recesywny a drugi dominujący, wówczas mogą przekazać dziecku tylko gen recesywny – co spowoduje, że maluch otrzyma dwa geny recesywne, a jego włosy będą jasne.
Dziedziczenie talentów
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko może także odziedziczyć po rodzicach talent lub inteligencję. Nie jest to jednak tak proste, jak w przypadku dziedziczenia wyglądu, ponieważ wymaga to zainteresowania ze strony opiekuna. W przypadku dziedziczenia takich cech, jak inteligencja i talent, muszą pojawić się jeszcze inne, bardzo istotne, czynniki – które sprzyjają rozwojowi tego zjawiska. Należą do nich w głównej mierze czynniki środowiskowe. Co to oznacza? Jeśli talent dziecka nie zostanie odkryty, a rodzice nie zapewnią jego rozwoju, to dziecko nie będzie mogło nad nim pracować. W rezultacie w dziecku nie pojawi się chęć do pracy nad swoimi umiejętnościami, których nie będzie w stanie udoskonalać, szkolić i rozwijać.
Predyspozycje do chorób i choroby
Dzieci dziedziczą po rodzicach nie tylko dobre czynniki. Jedną z mniej przyjemnych rzeczy, jaka jest przekazywana w genach, to choroby i predyspozycje do zachorowania. Niektóre choroby pojawiają się w organizmie przez występowanie mutacji genetycznych i mogą one zostać przekazane dzieciom przez rodziców. Jeśli jesteśmy nosicielami choroby genetycznej, to nie musimy martwić się zawczasu o to, że nasze dziecko ją po nas odziedziczy, ponieważ nie każda choroba genetyczna jest dziedziczna. Choroby, które można m.in. przekazać w genach, to np.: celiakia, rak piersi, zakrzepica, mukowiscydoza, niedosłuch, czy też rdzeniowy zanik mięśni. Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć o tym, jakie mutacje genetyczne występują w naszym organizmie, ponieważ wówczas można wykonać badania DNA dziecka i sprawdzić, czy u niego również się one powielają. Niektóre choroby uwarunkowane są natomiast np. ze względu na płeć i wcale nie muszą one zostać odziedziczone po rodzicach. Czasami dotyczy to tylko występowania predyspozycji w organizmie dziecka. Jeśli natomiast oboje rodzice cierpią na jakąś chorobę dziedziczną wówczas warto skonsultować się z genetykiem, jeszcze przed tym, zanim dziecko pojawi się na świecie.