Jak poznać termin porodu z owulacji?

Jak poznać termin porodu z owulacji?

Jak poznać termin porodu z owulacji?

Istnieje kilka sposobów na określenie terminu porodu. Jeśli znasz dzień poczęcia, możesz policzyć 38 tygodni od tego dnia, aby znaleźć swój termin. (Ludzka ciąża trwa około 38 tygodni).

Jednak bardzo niewiele przyszłych mam wie dokładnie, kiedy doszło do zapłodnienia. Nawet jeśli uprawiałaś seks tylko raz podczas swojego okresu płodnego, nie poczęłabyś tego dnia, chyba że akurat miałaś owulację. Plemniki mogą żyć do pięciu dni wewnątrz jajowodów. Tak więc, może to być do pięciu dni po seksie, że uwalniasz jajko (owulacja) i zostaje ono zapłodnione przez czekający plemnik. To jest dzień, w którym dochodzi do poczęcia.

Jak więc, nie znając dnia poczęcia, określić termin porodu?

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Najczęstszym sposobem obliczania terminu ciąży jest liczenie 40 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (LMP). I tak właśnie robi to większość dostawców usług medycznych.

Jeśli długość Twojego cyklu miesiączkowego jest średniej długości (cykl 28-dniowy), Twój cykl miesiączkowy prawdopodobnie rozpoczął się około dwóch tygodni przed poczęciem. To wyjaśnia, dlaczego mówi się, że ciąża trwa 40 tygodni, a nie 38 tygodni.

Metoda ta nie bierze pod uwagę tego, jak długi jest Twój cykl miesiączkowy w rzeczywistości, ani kiedy myślisz, że mogłaś począć. Ale ogólnie rzecz biorąc, kobiety zazwyczaj mają owulację około dwóch tygodni po rozpoczęciu cyklu miesiączkowego. I jest bardziej prawdopodobne, że kobiety wiedzą, kiedy zaczęła się ich ostatnia miesiączka, niż w jakim dniu wystąpiła owulacja.

Data poczęcia

Jeśli zdarzyło Ci się dokładnie wiedzieć, kiedy doszło do zapłodnienia – np. jeśli używałaś zestawu do przewidywania owulacji lub śledziłaś objawy owulacji – możesz obliczyć termin ciąży na podstawie daty poczęcia. Po prostu wybierz tę metodę obliczeń z listy rozwijanej powyżej i wpisz swoją datę.

Uwaga: Ponownie, nie musisz począć w dniu, w którym uprawiasz seks.

Data transferu IVF

Jeśli poczęłaś poprzez IVF, możesz obliczyć swoją datę porodu używając daty transferu IVF. Jeśli miałaś transfer zarodka w 5 dniu, policz 261 dni od daty transferu. Jeśli miałaś transfer zarodka w 3. dniu, policz 263 dni.

Czy mój termin może się zmienić?

Twój lekarz może zmienić termin porodu, jeśli podczas badania ultrasonograficznego w pierwszym trymestrze Twoje dziecko okaże się znacznie większe lub mniejsze niż przewidywano dla wieku ciążowego. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli masz nieregularną długość cyklu miesiączkowego, co utrudnia określenie daty poczęcia.

Twój lekarz zmierzy dziecko podczas badania USG, aby dowiedzieć się, jak daleko jest ono w ciąży, a następnie poda Ci nowy termin porodu.

Co zrobić, jeśli znam już swój termin?

Jeśli znasz już swój termin, możesz użyć kalkulatora ciąży, aby zobaczyć swoją oś czasu ciąży. Dowiesz się z niego, kiedy osiągniesz różne kamienie milowe i kiedy możesz mieć termin badań prenatalnych i wizyt prenatalnych. Dowiesz się również, jaki będzie znak i kamień urodzenia Twojego dziecka oraz jakie sławne osoby urodziły się w Twoim terminie.

Jak duże jest prawdopodobieństwo, że urodzę w terminie?

Oczywiście obliczenia dotyczące terminu porodu są zawsze przybliżone, niezależnie od tego, czy pochodzą z naszego narzędzia, czy od Twojego lekarza lub położnej. Tylko 1 na 20 kobiet rodzi w terminie. Jest tak samo prawdopodobne, że będziesz rodzić w dowolnym dniu w ciągu dwóch tygodni przed lub po.

Jak szybko mogę zrobić test ciążowy?

Przy całym tym gadaniu o terminach ciąży, możesz się zastanawiać, kiedy możesz zrobić test ciążowy. Aby uzyskać jak najdokładniejszy wynik, najlepiej jest poczekać kilka dni po braku miesiączki, aby zrobić test ciążowy. Domowe testy moczu mierzą ilość hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) obecnej w Twoim organizmie. Jeśli zrobisz test ciążowy przed utratą miesiączki, możesz nie uzyskać dokładnego wyniku, pomimo tego, co reklamują niektóre testy. Jeśli wykonujesz test z krwi w gabinecie lekarskim, możesz otrzymać wyniki szybciej. Te testy również mierzą ilość hCG w krwiobiegu, ale są bardziej czułe niż domowe testy moczu. Testy krwi mogą być w stanie wykryć ciążę sześć do ośmiu dni po owulacji.

Dodaj komentarz