Jak ustalić termin porodu z miesiączki?

Jak ustalić termin porodu z miesiączki?

Jak ustalić termin porodu z miesiączki?

Kiedy moje dziecko przyjdzie na świat? Czy jest to oparte na ostatniej miesiączce, badaniu USG, czy na dacie podanej ci przez lekarza? Skąd wiesz, kiedy przygotować się do porodu, jeśli wszystkie trzy przypadają na osobne dni? Czy nie są to rozsądne pytania? Jestem pewna, że są setki kobiet w ciąży, które uważały, że znają termin porodu. Poszły na pierwszą wizytę u lekarza, a ten przełożył im termin.

Termin porodu, a ostatnia miesiączka

Jeśli przed zajściem w ciążę miałaś regularne miesiączki, lekarz obliczyłby termin porodu na podstawie daty ostatniego cyklu miesiączkowego. Wynika to z faktu, że aby zajść w ciążę, Twoje ciało ma owulację – czyli uwalnia jajo – mniej więcej w połowie cyklu, które następnie zostaje zapłodnione przez plemniki. Był to więc moment, w którym zaszłaś w ciążę.

Dziecko rośnie już od dwóch tygodni, kiedy większość kobiet traci okres i odkrywa, że jest w ciąży. Jednak matka jest już w czwartym tygodniu ciąży, ponieważ okres ciążowy rozpoczyna się pierwszego dnia poprzedniej miesiączki.

Jakie czynniki wpływają na określenie terminu ciąży?

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki to zazwyczaj 280 dni (40 tygodni lub około dziesięciu miesięcy – znanych również jako dziesięć miesięcy księżycowych) od terminu porodu. Jednak termin ciąży może odbiegać od “280-dniowej normy”, jeśli Twoje cykle są nieregularne lub nie mają 28 dni odstępu. Dlatego lekarz może zlecić badanie ultrasonograficzne, aby dokładnie określić Twój termin porodu.

Proszę poinformować swojego lekarza, jeśli masz pewność co do daty poczęcia (daty zajścia w ciążę). Ta informacja może pomóc w ustaleniu przewidywanego terminu porodu (EDD). Ponieważ ciąża w pełnym wymiarze może trwać od 37 do 40 tygodni i 6 dni, rzeczywista data porodu może różnić się od szacowanej daty porodu, zwanej również szacowaną datą porodu lub EDC. Tylko niewielki procent dzieci rodzi się w terminie porodu. Tylko około 5% kobiet rodzi w terminie ciąży.

Aby było jasne ponownie, 40-tygodniowy okres ciążowy zaczyna się pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki, co dodaje dwa tygodnie do okresu ciążowego, kiedy twoje dziecko nawet się nie urodziło….

Czy USG jest lepszym podejściem do określenia terminu porodu w mojej ciąży?

USG jest często wykonywane, aby określić, jak daleko masz nieregularne cykle przed zajściem w ciążę. Ponieważ wszystkie płody regularnie rosną podczas pierwszego trymestru i wczesnego drugiego, badanie USG jest najdokładniejszym sposobem na określenie terminu ciąży.

Innymi słowy, bez względu na to, kiedy jest twój ostatni okres, jeśli twoje dziecko mierzy dziewięć tygodni dwa dni, gdy masz USG, to jest to jak daleko jesteś. Niektóre kobiety z regularnymi cyklami są zakłopotane, dlaczego ich termin badania USG nie odpowiada końcowi ostatniej miesiączki. Owulacja nie jest precyzyjną nauką i może wystąpić wcześniej lub później niż oczekiwano, powodując, że termin ciąży nieco się zmienia.

To dobrze… kilka dni lub tydzień opóźnienia nie wpłynie na Twoje plany. Zamiast tego, Twój lekarz użyje daty porodu z badania USG jako przewodnika.

Co się stanie, jeśli moje dziecko stanie się zbyt duże lub zbyt małe później?

Czy konieczna jest zmiana terminu porodu, czy też będę mogła urodzić wcześniej? Po 20 tygodniach lekarz będzie mierzył Twój brzuch podczas każdej kontroli prenatalnej. W centymetrach ten pomiar powinien odpowiadać Twojemu wiekowi ciążowemu. Lekarz może zorganizować badanie USG, jeśli mierzysz mniej lub więcej niż powinnaś. Dzięki temu dowie się, czy różnica wynika z rzeczywistego rozmiaru dziecka, ilości płynu otaczającego dziecko, czy też po prostu sposobu, w jaki je nosisz. Jeśli dziecko jest rzeczywiście mniejsze lub większe niż powinno być, przyczyną rosnącej różnicy mogą być ukryte problemy. Na przykład matki z niekontrolowaną cukrzycą (typu 1, typu 2 lub ciążową) rodzą wyjątkowo duże dzieci.

Gdy dziecko jest małe, może to być spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem łożyska. Te niezgodności mogą, ale nie muszą mieć wpływu na poród. Na przykład, jeśli pomiary Twojego dziecka są stale małe i poniżej tego, co powinny być, Twój lekarz może zdecydować, że powinnaś urodzić, ponieważ Twoje dziecko będzie bezpieczniejsze na zewnątrz niż w środku.

Jeśli Twoje dziecko jest szczególnie duże i mierzysz 40 tygodni w 37 tygodniu, Twoje ciało może uznać, że to już koniec i wcześnie wywołać poród…. lub możesz poczekać do terminu porodu, a wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące terminu porodu, porozmawiaj ze swoim lekarzem, który będzie w stanie udzielić ci najdokładniejszych informacji.

Wniosek

Twój lekarz będzie mógł lepiej monitorować wzrost dziecka, jeśli będziesz wiedziała, kiedy jest termin porodu. Ponieważ specyficzne badania laboratoryjne zmieniają się w trakcie ciąży, znajomość dokładnego terminu ciąży pomoże Twojemu lekarzowi śledzić te badania i zarządzać przedwczesnym porodem, jeśli się pojawi.

Dodaj komentarz