Rozwód rodziców, a jego wpływ na psychikę dziecka
W dzisiejszych czasach słowo “rozwód” nie budzi już takiej grozy jak kiedyś. Rozwody stały się niczym zaskakującym, w końcu ludzie rozwodzą się przecież codziennie i nie jest to żaden koniec świata. Jednakże taka wieść może być przysłowiowym końcem świata dla dziecka i jego kruchej psychiki.
Stosunek dzieci do rozwodów
Należy pamiętać, że szczególnie dla małych dzieci, każda, nawet najmniejsza zmiana wpływa na ich samopoczucie. Natomiast rozwód jest doświadczeniem, które zawsze wpływa na każde dziecko w mniejszym bądź w większym stopniu. Ciężko tak naprawdę oszacować, jak wielki wpływ ma i jakie ślady w psychice pozostawi u konkretnego dziecka. Na to wszystko mają wpływ chociażby wiek, charakter bądź okoliczności rozwodu. Większość dzieci przez dłuższy bądź krótszy czas utożsamia rozwód z negatywnym przeżyciem. Jednakże przeżycia mają charakter indywidualny, tak jak same dzieci o czym przeczytasz na szkolnej witrynie w innych artykułach.
Jakie dzieci radzą sobie dobrze z rozwodem rodziców?
Badania pokazują, że najlepiej z rozwodem rodziców radzą sobie dzieci nieco starsze, w wieku od 8 do 14 lat. Najtrudniej natomiast małe dzieci i nastolatki, które mogą i bardzo często manifestują swoje niezadowolenie i gorycz związane z tym przeżyciem. Jeżeli chodzi o stosunek płci, łatwiej radzą sobie dziewczynki od chłopców. Najczęściej po około dwóch, trzech latach dzieci zaczynają się powoli przyzwyczajać do nowej sytuacji.
Jak pomóc dziecku w nowej sytuacji?
Kluczowa jest rozmowa, która ma za zadanie uspokoić dziecko. Ważne jest, by nie nastawiać dziecka przeciwko żadnemu z rodziców. Przez takie zachowanie dziecko będzie żyło w ciągłym napięciu, bo będzie starało się odrzucić jednego z rodziców na rzecz drugiego. W żadnym wypadku nie pomoże mu się to oswoić z wizją rozwodu. Równie ważnym punktem jest to, aby dziecko nie było częstym świadkiem kłótni między rodzicami. Badania pokazują, że takie dzieci znacznie gorzej radzą sobie z rozwodem, bo żyją w nieustającym stresie przez ciągłe konflikty. Niestety, kłótnie sprawiają, że dziecko staje się znacznie bardziej wrażliwe, podatne na negatywne emocje i nie potrafią sobie z nimi radzić. To może z czasem ewoluować w znacznie poważniejsze problemy psychiczne. Wcześniej zostało wspomniane także o zmianach, które negatywnie wpływają na dzieci. Zmiany mogą nastąpić również w zachowaniu i to właśnie szczególnie one są zauważalne dla dziecka. Jeżeli rodzic nigdy nie był apodyktyczny, a nagle taki się staje – na pewno dziecko to zauważy i takie zachowanie nie wpłynie pozytywnie na jego psychikę. Zmiany to również obecność obojga rodziców, jak do tej pory. Jeżeli rodzic, który nie ma pełni opieki nagle odwraca się od dziecka – nie pozostaje to bez odpowiedzi. Ważne, by po prostu żadna ze stron nie zapomniała o swoim dziecku, aby dziecko wiedziało, że rodzice przy nim są i mimo tak trudnej sytuacji, poradzą sobie z nią wszyscy razem. Dziecko nie powinno odczuć rozłamu między rodzicami na sobie i to właśnie od rodziców zależy jak rozwód wpłynie na psychikę dziecka.
Konflikt rodziców a dziecko
Czasami bardzo ciężko zdobyć się na chęć nawet minimalnego kontaktu ze swoim byłym partnerem bądź partnerką. Jednak dla dziecka nie powinno utrudniać się kontaktów z drugim rodzicem, dzięki nim dziecko ma poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, które jest niezbędne dla jego komfortu psychicznego. Czasami może zdarzyć się tak, że dziecko mimowolnie samo odsuwa się od drugiego rodzica ze względu na to, co zrobił rodzinie. W takich sytuacjach (ponownie) najważniejsza jest rozmowa i bardzo duża doza cierpliwości. Nie powinno się zmuszać dziecka do kontaktów z drugim rodzicem, jeżeli samo głośno protestuje. Jeżeli nie chodzi o krzywdę wyrządzoną dziecku, a rodzicowi poszkodowanemu, należy spokojnie wytłumaczyć dziecku, że rozwód bądź to, co zrobił drugi rodzic, nie wpływa w żadnym stopniu na relacje rodzinne, ponieważ rozwód nie dotyczy rodziców, a małżeństwa jako dwójki ludzi, więc rodzicami oboje zostają do końca życia.