Termin zapłodnienia a termin porodu – jak obliczyć?

Termin zapłodnienia a termin porodu – jak obliczyć?

Oczekiwanie na nowego członka rodziny to bardzo emocjonujące chwile. Większość rodziców chciałaby określić jak najdokładniej dzień w którym na świat przyjdzie ich wyczekiwane dziecko. Przyszłe mamy nie mogąc się doczekać wizyty lekarskiej, na której lekarz po wykonaniu badania USG oszacuje datę porodu, same próbują określić przewidywaną datę porodu. Jedną z metod jest określenie dnia porodu na podstawie dnia zapłodnienia. W jaki sposób należy wykonać obliczenia, aby poprawnie wyznaczyć ten dzień?

Ile czasu trwa ciąża?

Podstawowe pytanie na które powinniśmy sobie odpowiedzieć zanim przejdziemy do obliczeń brzmi ile czasu tak właściwie trwa ciąża? Otóż fizjologiczna donoszona ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Jest to jednak czas liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeżeli chcemy obliczyć termin porodu musimy uwzględnić ile dni ma cały cykl menstruacyjny i po ilu dniach od pierwszego dnia ostatniej miesiączki nastąpiła owulacja i zapłodnienie. Zakładając 28 dniową długość cyklu owulacja powinna wystąpić w połowie, czyli w czternastym dniu. Tak więc ciąża od czasu zapłodnienia trwa 38 tygodni. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna, najdokładniejsze obliczenia uda się uzyskać, jeżeli cykle miesiączkowe są regularne.

Jak obliczyć datę porodu z terminu zapłodnienia?

Aby obliczyć datę porodu należy dodać do daty zapłodnienia 38 tygodni, czyli 266 dni. Jeżeli cykl menstruacyjny jest dłuższy od 28 dni należy dodać liczbę dni o ile cykle są dłuższe i doliczyć je do wyznaczonego dnia porodu. Zdarza się, że cykle są krótsze niż 28 dni. W takim przypadku należy określić o ile dni cykl jest krótszy od 28 dni, zsumować te dni a następnie odjąć od przewidywanej daty porodu.

Jeżeli cykl menstruacyjny trwa 28 dni:

Data porodu = data zapłodnienia + 266 dni

Jeżeli cykl menstruacyjny trwa więcej niż 28 dni (np.32):

  1. obliczamy jaka jest różnica w ilości dni od 28 dniowego cyklu np. 32-28 = 4,
  2. data porodu = data zapłodnienia + (266 dni + 4 dni).

Jeżeli cykl menstruacyjny trwa mniej niż 28 dni (np.25):

  1. obliczamy jaka jest różnica w ilości dni od 28 dniowego cyklu np. 28-25 = 3,
  2. data porodu = data zapłodnienia + (266 dni – 3 dni).

W jaki sposób lekarz wyznacza datę porodu?

Na jednej z pierwszych wizyt lekarz zakłada kartę ciąży, którą będzie uzupełniał przez cały czas jej trwania. W dokumencie tym są dwie rubryki oznaczone data porodu wg. OM, czyli ostatniej miesiączki oraz data porodu wg. USG. Na pierwszej wizycie zostaje wyznaczona data porodu wg. OM. W tym celu lekarz pyta się o pierwszy dzień ostatniej miesiączki a następnie dodaje 280 dni. Po wykonaniu badania USG pierwszego trymestru podczas którego lekarz mierzy dokładnie dziecko może wprowadzić korektę dnia porodu. Jest to tak zwana data porodu wg. USG. Różnica ta wynosi zazwyczaj kilka dni.

Ile kobiet rodzi w wyznaczonym terminie?

Ciąże uznaje się za donoszoną od 38 tygodnia i od tego momentu urodzenie dziecka nie jest traktowane jako poród przedwczesny. Zgodnie z obecnymi zaleceniami ciąża powinna być zakończona do ukończenia 42 tygodnia ciąży. Zgodnie z tym kobieta ma aż 4 tygodnie, aby urodzić dziecko w terminie. Przyjście dziecka na świat w wyznaczonym dniu udaje się jedynie w ok. 5% przypadków. Kobiety, które rodzą swoje pierwsze dziecko zazwyczaj robią to kilka dni po wyznaczonym terminie.

Co zrobić jeżeli poród nie zaczął się w wyznaczonym terminie?

Często zdarza się, że dzień na który z niecierpliwością czekaliśmy minął a poród nadal się nie rozpoczął. Jeżeli poród nie zacznie się sam w ciągu 7 – 10 dni po terminie należy zgłosić się do szpitala, gdzie lekarz zdecyduje czy konieczna jest indukcja porodu. Istnieje kilka domowych sposobów, którymi w międzyczasie możemy spróbować przyśpieszyć poród:

  1. Aktywność fizyczna – ruch pomaga wstawić się dziecku w kanał rodny. Zalecane są spacery, wycieczki, wchodzenie po schodach lub po prostu sprzątanie w domu. Dzięki grawitacji płód obniża swoje położenie przygotowując się do przyjścia na świat.
  2. Seks – podczas orgazmu oraz stymulacji sutków w organizmie kobiety następuje wyrzut oksytocyny, która napędza skurcze. W nasieniu partnera znajdują się prostaglandyny. Związki te wpływają na dojrzewanie szyjki macicy i jej gotowość do porodu.
  3. Daktyle – kobiety spożywające od 4 do 7 daktyli dziennie dużo rzadziej potrzebowały indukcji porodu. Ich szyjki macicy były bardziej miękkie a ich rozwarcie postępowało szybciej.
  4. Herbata z liści malin – picie tego naparu wpływa na dotlenienie mięśnia macicy, dzięki czemu skurcze są bardziej efektywne. Dodatkowo napar ma wpływ na przyśpieszenie obkurczania się macicy po porodzie.

Dodaj komentarz