Waga w ciąży ile można przytyć?

Waga w ciąży ile można przytyć?

Waga w ciąży ile można przytyć?

Ważne jest, aby pamiętać, że zdrowy przyrost wagi jest dobry dla Ciebie i Twojego dziecka. Twój zespół opieki zdrowotnej będzie kontrolował Twoją wagę, ponieważ zbyt duży lub zbyt mały przyrost masy ciała może mieć wpływ na Twoje zdrowie i zdrowie Twojego dziecka.

DLACZEGO PRZYBIERASZ NA WADZE PODCZAS CIĄŻY

Chociaż można się spodziewać, że podczas ciąży będziesz przybierać na wadze w związku z rosnącym dzieckiem, warto zauważyć, że nie wszystkie dodatkowe kilogramy pochodzą od samego dziecka. W czasie ciąży Twoje ciało przechodzi wiele zmian, zarówno po to, by wspierać wzrost dziecka, jak i po to, by przygotować Cię do późniejszego karmienia piersią.

Oto przykładowy podział przyrostu wagi, jaki może przynieść typowa ciąża.

Dziecko (3kg)
Większe piersi (1kg)
Łożysko (0,7kg)
Płyn owodniowy (0,9kg)
Większa macica (0,9kg)
Zwiększona objętość krwi (1,5kg)
Zwiększona objętość innych płynów ustrojowych (1kg)
Zapasy tłuszczu (3kg)
Te liczby będą się różnić u poszczególnych kobiet.

ŚREDNI I ZALECANY PRZYROST WAGI PODCZAS CIĄŻY

Średni przyrost wagi podczas ciąży wynosi od 10 do 12,5 kg, ale może być większy lub mniejszy. Większość dodatkowych kilogramów przybiera na wadze po 20 tygodniu, a we wczesnej ciąży możesz nawet stracić na wadze z powodu porannej choroby.

Zrozumiałe jest, że wiele kobiet pyta, ile powinny przytyć w czasie ciąży. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ kobiety tak bardzo się od siebie różnią. To, jak duży przyrost wagi jest dla Ciebie najlepszy, może zależeć od Twojej wagi przed zajściem w ciążę, przy czym mniejszy przyrost wagi jest lepszy dla kobiet, które miały nadwagę lub były otyłe. Oczywiście, jeśli masz bliźnięta lub więcej niż dwoje dzieci, to spodziewany jest większy przyrost wagi.

Twój wskaźnik BMI zostanie sprawdzony przez położną lub lekarza rodzinnego; wskaźnik BMI lub Body Max Index jest medycznym wskaźnikiem tego, czy masz zdrową wagę podczas wizyty w szpitalu i jest oparty na obliczeniach, które biorą pod uwagę Twoją wagę i wzrost.

Oto co oznacza Twój wynik BMI:

Poniżej 18,5 – niedowaga
18,5 do 24,9 – zdrowa waga
25 do 29,9 – nadwaga
30 i więcej – otyłość
Jeśli masz normalny wskaźnik BMI podczas rezerwacji, nie będziesz regularnie ważony, chyba że istnieje obawa, że straciłeś na wadze lub nadmiernie przytyłeś. Jeśli Twój wskaźnik BMI jest wyższy niż 30, może to zwiększyć ryzyko komplikacji w czasie ciąży i porodu, dlatego możesz zostać skierowana do specjalistycznej położnej, dietetyka lub konsultanta.

Jeśli Twoje BMI jest niższe niż 18,5, może to również wpłynąć na Twoje dziecko, a jeśli masz zaburzenia odżywiania, możesz martwić się pomysłem przybierania na wadze w ciąży, więc porozmawiaj ze swoją położną, ponieważ zrozumie i zaoferuje Ci wsparcie. Twoja położna będzie mogła porozmawiać z Tobą o przyroście wagi, który jest najzdrowszy dla Ciebie w Twoich szczególnych okolicznościach.

ZBYT DUŻE PRZYBIERANIE NA WADZE

Zbyt duże przybieranie na wadze może mieć wpływ na zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Może zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego. Zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia problemów podczas porodu, z większą szansą na cesarskie cięcie i krwawienie po porodzie (krwotok poporodowy). Dzieci urodzone przez matki, które przybrały zbyt dużo na wadze mogą być bardzo duże i częściej wymagają przyjęcia na oddział noworodkowy.

Przybieranie na wadze podczas ciąży może również utrudnić Ci przeniesienie dodatkowej wagi po urodzeniu dziecka.

PRZYBIERANIE NA WADZE ZBYT MAŁEJ

Zbyt małe przybieranie na wadze może spowodować problemy zdrowotne również u Twojego dziecka. Jeśli nie przybierzesz wystarczająco dużo na wadze podczas ciąży, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko będzie miało niską wagę urodzeniową (mniej niż 2,5kg) lub urodzi się przedwcześnie (przed 37 tygodniem).

ZARZĄDZANIE PRZYROSTEM WAGI

Możesz zrobić wiele, aby pomóc sobie w uzyskaniu zdrowej wagi podczas ciąży. Nie ulegaj pokusie “jedzenia za dwoje”; możesz być zaskoczona słysząc, że w rzeczywistości nie musisz jeść dużo więcej podczas ciąży. W pierwszych sześciu miesiącach nie musisz w ogóle zwiększać ilości spożywanych kalorii, a w ostatnich trzech miesiącach potrzebujesz jedynie dodatkowych 200 kalorii dziennie. To mniej więcej tyle samo, co banan i kawałek tosta!

Zawsze ważne jest, aby jeść zdrową dietę, ale jest to szczególnie ważne, gdy jesteś w ciąży, aby zapewnić rosnącemu dziecku wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje. Ważne jest, abyś przez cały okres ciąży była aktywna fizycznie, np. spacerując lub pływając.

Dodaj komentarz