Zabawy ruchowe dla dzieci i rodziców

Zabawy ruchowe dla dzieci i rodziców

Zabawy ruchowe dla dzieci i rodziców

Zabawa to istotny element rozwoju każdego dziecka.  Dzieci bawią się dla przyjemności, lecz zabawa daje im coś więcej niż tylko radość. Dla nas zabawa to wypełnienie czasu dziecka, dla niego jest to ważna czynność, która pozwala mu prawidłowo się rozwijać. Nie wolno zatem bagatelizować zabawy. 

Dlaczego powinniśmy bawić się z naszym dzieckiem?

Badania wykazały, że aż dziewięć na dziesięć rodzin jest szczęśliwych, gdy regularnie spędzają czas, bawiąc się z dzieckiem przez co najmniej pięć godzin w tygodniu. Może wydawać się, że jest to niewiele, lecz musimy wziąć pod uwagę tempo naszego współczesnego życia. Jeśli uwzględnimy ten czynnik, możemy stwierdzić, że to całkiem dużo czasu. Mając dzieci, powinniśmy czasem po prostu zwolnić i wkroczyć w ich magiczny świat.

Zabawy ruchowe dla dzieci i rodziców

Dzieci przynoszą nam bardzo dużo szczęścia, lecz także liczne obowiązki. Sprawia to, że zabiegani, często zapominamy o wspólnych zabawach, zmuszając niejako dzieci do zabawy samemu. To duży błąd, ponieważ to my jesteśmy przewodnikami, mentorami naszych dzieci. To od nas powinny się one uczyć i czerpać wzorce.

Brak poświęcania dziecku czasu na wspólną zabawę może doprowadzić do tego, że dziecko poczuje się odrzucone i samotne. Godzina dziennie poświęcona na zabawę to naprawdę bardzo niewiele, a może przynieść nam wymierne korzyści. Nie musimy zastanawiać się, co robić z dziećmi, wystarczy po prostu je o to zapytać, a one same zdecydują się na konkretną zabawę. Możemy bawić się w chodzenie po pokoju z zawiązanymi oczami, czyli tzw. ciuciubabkę lub np. w zabawę „zrób to, co ja” czyli grę, w której rodzic i dziecko wykonują te same czynności. Wspólna zabawa wpływa na zacieśnianie więzi między rodzicem a dzieckiem. Zyskujemy lepszy kontakt z nim. Warto, z czasem, wydłużać czas wspólnej zabawy. Tylko na tym zyskamy.

Wpływ wspólnej zabawy na rozwój dziecka

Poprzez wspólną zabawę możemy nauczyć nasze dzieci nowych umiejętności i poznać świat z perspektywy naszej pociechy. Pierwsze zabawy małych dzieci są zazwyczaj zabawami manipulacyjnymi. Dziecko coś ściska, zgniata. Około roczne dziecko zaczyna rozumieć już znaczenie swoich działań, jest to tzw. okres zabaw intencjonalnych. Warto takiemu dziecku kupić różne gadżety do zabawy.

Dwuletnie dziecko bawi się już w sposób tematyczny, tzn. przyjmuje rolę z otoczenia. Dziewczynki zazwyczaj bawią się w dom, chłopcy np. w warsztat samochodowy.  Dzieci w swoich zabawach często naśladują dorosłych. Dziecko w tym okresie potrzebuje do zabawy kogoś dorosłego. Często nie potrafi samo zorganizować sobie zabawy, potrzebuje w tym celu dorosłych. Jeżeli zależy nam na prawidłowym rozwoju naszej pociechy, powinniśmy uczestniczyć w jego zabawach. Oprócz kondycji umysłowej ważny jest też prawidłowy rozwój naszych dzieci. Dobrym pomysłem są zabawy poza domem, np. w ogrodzie lub parku. Dzięki temu dziecko będzie rozwijało się w sposób zrównoważony oraz prawidłowy.

Zabawy ruchowe dla dzieci i rodziców

Propozycje zabaw ruchowych dla naszych dzieci

Bardzo wiele pomysłów na wspólne zabawy możemy znaleźć w Internecie. Warto jednak postarać się wymyślić zabawy samodzielnie. Pamiętajmy jednak, aby nie popełniać jednego błędu. Duża część rodziców obecnie daje do zabawy dzieciom komputery bądź tablety. Świetnym pomysłem na wspólną zabawę może być np. tor przeszkód z wykorzystaniem piankowych makaronów. Dziecko może przeskakiwać przeszkody lub przechodzić pod nimi. Można też urozmaicić ów tor, sklejając ze sobą butelki z wodą, dzięki czemu stworzymy kolejną przeszkodę.

Inne zabawy to np.  trening równowagi w trakcie spaceru. Rodzic rysuje na chodniku linię, której dziecko nie powinno przekroczyć. Jeszcze inną zabawą mogą być tzw. „wspólne kroki”. Dziecko staje na stopach rodzica i próbuje utrzymać równowagę, gdy ten przemieszcza się po pokoju.

Niezależnie od tego, czy będziemy grać z dzieckiem w piłkę, czy bawić się w przeciąganie liny, musimy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie. Dziecko zawsze musi w tej zabawie wygrać. Pozwoli to dziecku nabrać pewności siebie.

Dodaj komentarz