Zachowanie rodziców – jaki wpływ to ma na dziecko?

Zachowanie rodziców – jaki wpływ to ma na dziecko?

Zachowanie rodziców – jaki wpływ ma to na dziecko?

Dzieci są idealnymi obserwatorami i “gąbką”, która wchłania wszystkie złe rzeczy, takie jak krzyk, niezrozumienie, itp. Maluchy nie mają we krwi złego zachowania – biorą je, obserwując starszych, a głównie właśnie rodziców bo to oni są dla nich największym autorytetem. Interpretacja świata, szacunek lub jego brak do innych ludzi, nawiązywanie relacji – te wszystkie rzeczy dzieci uczą się głównie od rodziców. Czasami nieświadomie rodzice przekazują swoim pociechom złe zachowania, mówiąc “to jeszcze dziecko, przecież nic nie zrozumie” – niestety, zrozumie więcej niż jest nam w stanie się wydawać, postarajmy się przekazywać naszym dzieciom pozytywne nastawienie, radość, wiarę w siebie, dobre spojrzenie na świat i ludzi wokół, a nie lęk, złość i pesymistyczne podejście do wielu spraw. Rodzic jest wzorcem dla dziecka, dlatego pracując nad sobą i będąc najlepszą wersją siebie – kształtujesz własne dziecko na dobrą osobę. Krzyk na dziecko, szczególnie we wczesnym etapie życia powoduje duże zmiany w mózgu, takie dzieci wyrastają na osoby lękliwe, mające problem w wyrażaniu siebie i własnych emocji, często agresywne, mające problemy w nauce. Dzieci, które wychowywały się w rodzinach patologicznych, mają zaburzony widok modelu rodziny, niestety, często nawet nieświadomie, w przyszłości przekładają to na swoje dzieci i partnerów. Mówi się, że jednym z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych elementów w wychowaniu dzieci jest bycie dla nich wzorem. Jak na dziecko wpływają kłótnie rodziców – otóż w głowie małego człowieka pojawia się pełno różnych emocji i pytań, pomyślmy – dwoje najważniejszych dla niego ludzi, krzyczy na siebie, co może odczuć? Niezrozumienie, panikę, smutek, ból, zagubienie, pytania takie jak: “to przeze mnie?” “co mogę zrobić, by przestali?” “dlaczego sprawiają sobie i mi przykrość? Przecież się kochamy…” . Dzieci, będące często świadkami takich kłótni w przyszłości odczuwają obniżenie swoich wartości, często pogrążają się w poczuciu winy, biorą na siebie niepotrzebną odpowiedzialność, robią wszystko by zadowolić wszystkich dookoła, nie patrząc na siebie. Kiedy kłótnie stają się codziennością, u dziecka mogą pojawić się:

-problemy psychiczne,

-zaburzenia somatyczne,

-ogólne rozdrażnienie, itp.

Dzieci z brakiem zaspokojonych potrzeb miłości, zaufania i bezpieczeństwa, będą starały robić się wszystko by zyskać chociaż trochę uwagi, stosując agresję, buntując się. 

Własne niespełnione ambicje a dziecko

Wielu rodziców zachowuje się jakby dziecko było ich drugą szansą by spełnić cele, których oni nie dali rady. Oczekują od swoich dzieci, że mają być idealni, bez żadnych wad, a najlepiej to w każdej dziedzinie nauki, sportu mają być doskonali, jakby to były jakieś maszyny, nie ludzie. Bardzo szkodliwe jest oczekiwanie od swoich dzieci zachowań, których sami nie praktykujemy. Dziecko najczęściej, nawet nieświadomie bierze przykład ze swoich rodziców, niestety nie zawsze jest to dobre. Karcimy swoje pociechy za złe zachowania, a może zamiast tego przypatrzmy się sobie? Dlaczego nasze dziecko zachowuje się w taki, a nie inny sposób? Dziecko nie powie nam prosto w twarz – “hej mamo/tato twoje zachowanie było nieodpowiednie” ale zapamięta co zrobiliśmy w danej sytuacji i przełoży to na swoje zachowania. Dzielmy się z dzieckiem miłością, nie nienawiścią – to szczególnie ważna rzecz. 

W jaki sposób powinniśmy zachowywać się przy dziecku?

-Traktuj drugiego rodzica dziecka w sposób pełen szacunku, nie lekceważ go, nie okazuj w stosunku do niego złych emocji,

-Stosunek do innych ludzi – pokaż dziecku jak należy szanować wszystkich,

-Bądź uczciwy, nie ucz kłamstwa,

-Bezinteresowna pomoc,

-Unikaj wpajania błędnych przekonań,

-Ucz miłości do samych siebie,

-Negatywne uczucia, wyrażanie swoich emocji nie jest czymś złym,

-Nie wszyscy będą Cię lubić,

-Każdy popełnia błędy, trzeba nauczyć się wyciągać z nich lekcje,

-Nagradzaj pozytywne zachowania swojego dziecka,

-Bądź konsekwentny,

-Fizyczny kontakt – to ogromny czynnik poczucia wsparcia i bezpieczeństwa,

-Nie bój się okazywać miłości.

 

Dodaj komentarz