Wyzwania zdalnego nauczania- szkolenia dla nauczycieli

Wyzwania zdalnego nauczania- szkolenia dla nauczycieli

Kiedy tylko do życia weszło ogólnopolskie rozporządzenie o nauce zdalnej, przyniosło to ze sobą szereg zmian i wyzwań. Stanęli przed nimi zarówno uczniowie, rodzice, jak i oczywiście sami nauczyciele. Musieli oni bowiem nie tylko zdobyć szereg nowych kompetencji, ale również pomóc młodzieży przetrwać ten trudny okres. W trakcie zdalnego nauczania nauczyciele zmuszeni byli podchodzić do coraz to nowszych szkoleń. Dlaczego? I jaki przyniosło to efekt?

Nauczyciele przyjaźni uczniom w czasie e-lekcji

Którzy nauczyciele musieli wziąć udział w szkoleniach?

Czy obejmowało ono wyłącznie tych nauczycieli, którzy na co dzień pracowali ze starszą młodzieżą na przykład w liceach czy technikach? Może to właśnie oni mieli pierwszeństwo, w porównaniu do swoich kolegów, którzy pod swoją opieką mieli dzieci młodsze, niemające przed sobą aż tyle nauki? Odpowiedzieć należy jasno: oczywiście, że nie! Są to poglądy mylne i bardzo krzywdzące. Dlaczego?

Ponieważ dosłownie każdy nauczyciel, znalazł się w tej samej sytuacji. Każdy z nich musiał nauczyć się prowadzić lekcje na odległość, służyć pomocą i należycie zająć się klasą, którą miał pod opieką. A przecież każda grupa wiekowa wymaga nieco innego rodzaju uwagi. Prawdą może być chociażby stwierdzenie, że nauczycielom szkół średnich mogło być trudniej przekazywać dużą ilość wiedzy, nie mając bezpośredniego kontaktu z uczniami.

To jednak nie oznacza, że w trakcie zdalnego nauczania ze szkolenia dla nauczycieli korzyść odnosili tylko oni. Pedagodzy niższych klas stanęli przed nieco innym, ale wcale nie łatwiejszym zadaniem. Musieli oni bowiem przykuć uwagę maluchów, kiedy te były w domu, a czynników rozpraszających ich uwagę, była cała masa. A przecież już w klasie nie było to zadanie łatwe. Co dopiero powiedzieć więc o ich własnych pokojach?

Jedno jest pewne. Dla żadnego wychowawcy zaistniała sytuacja nie była prosta i wszyscy musieli się nauczyć w niej odnajdywać najlepiej, jak tylko potrafili. Czy jednak szkolenia dla nauczycieli w kwestii zdalnego nauczania przyniosły taki efekt, jaki oczekiwano?

Czy szkolenia dla nauczycieli odbiły się na poziomie zdalnego nauczania?

Z pewnością nie pozostały one bez echa. Przecież już samo prowadzenie lekcji na odległość, obsługiwanie programów typy Teams, czy Zoom, oraz przesyłanie wszelkich materiałów dydaktycznych bądź sprawdzianów, wymagało od niektórych nabycia całkowicie nowej wiedzy. Niektórzy starsi nauczyciele, którzy nigdy nie byli zaprzyjaźnienie z technologią, musieli wspiąć się na wyżyny, aby dostosować się do zaistniałej sytuacji. Inni z kolei, którzy odpowiadali za nauki ścisłe, musieli wypraktykować całkowicie nowe metody przekazywania uczniom informacji. Nie mieli na przykład dostępu do modeli, czy plansz, które wykorzystywali, nauczając stacjonarnie w szkołach.

Zdobywanie nowych kwalifikacji było niezbędnym elementem adaptacji do nowej sytuacji

Zwłaszcza z początku brak kompetencji nauczycieli był mocno odczuwalny. Z czasem jednak, kiedy mieli oni za sobą kolejne szkolenia, było coraz lepiej. A więc tak! Organizowane webinary dla pedagogów, odniosły pozytywny efekt. Oczywiście niektórzy ze zdalnym nauczaniem poradzili sobie nieco lepiej, innym z kolei trudno było się dostosować, ale sam zamysł zdobycia nowych kwalifikacji, był bardzo dobry. Być może będą oni korzystać z niektórych rozwiązań, nawet w trakcie nauki stacjonarnej.

Pomoce w zdalnym nauczaniu- czyli nowe umiejętności zdobywane na szkoleniach

W trakcie szkoleń nauczyciele zdobywali nie tylko wiedzę, w jaki sposób poprawnie obsługiwać dane programy, ale również, jak skutecznie zachęcić uczniów do zdobywania wiedzy. Wiadome jest, że nie mieli oni na nich takiego wpływu, jak wtedy, gdy zarówno pedagog, jak i jego podopieczni przebywają w jednej klasie. Wtedy od razu widać kto uważnie słucha, a kto buja w obłokach.

Jednak lekcje online mocno to utrudniły. Zwłaszcza kiedy większość osób miała wyłączone kamerki. Właśnie dlatego lekcje musiały stać się bardziej interaktywne niż suche przedstawianie faktów. Niektórzy nauczyciele chętnie sięgali więc po takie urozmaicenia jak Quizy, zabawy edukacyjne, filmy czy prezentacje. Skoro i tak wszyscy siedzieli przed ekranami, można było zrobić z tego dobry użytek.

Tak więc szkolenia dla nauczycieli w czasie zdalnego nauczania były prawdziwym zbawieniem, z którego wszyscy odnieśli pożytek!

Dodaj komentarz