Egzaminy wstępne na studiach

Egzaminy wstępne na studiach

Studia – marzenie wielu absolwentów szkół średnich. Już od kilku lat wiadomo, że jednym z czynników wpływającym na to, aby się dostać do szkoły wyższej, są wyniki osiągnięte na egzaminie dojrzałości. Drugim, ważnym czynnikiem, mogą być egzaminy.

Jakie egzaminy na studia?

Wielu studentów zapomina, że warunkiem przyjęcia na studia są egzaminy w dużej mierze. Podobnie jak to bywa w przypadku szkoły średniej (po zakończeniu klasy ósmej), uczeń otrzymuje punkty za swoje wyniki z matury. Musi on jednak podejść także do egzaminów, które również mają bardzo duże znaczenie w przypadku dostania się na wybrany kierunek. Wielu studentów wychodzi z założenia, że koniec z takimi testami. Niestety, nie. Jeżeli ktoś nie jest pewny, czy taki egzamin będzie go obowiązywał, powinien sprawdzić w Internetowym Systemie Rekrutacji.

Wiele takich informacji można znaleźć na witrynaszkolna.pl . Jest to blog szkolny, który opowiada o tematach związanych z edukacją na różnym poziomie.

Testy sprawnościowe na kierunkach sportowych

Z jakimi egzaminami można mieć do czynienia na studiach? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim kierunkiem ma się do czynienia. Dobrym przykładem są wszelkiego rodzaju kierunki sportowe, gdzie każdy kandydat musi pokazać swoją kondycję, jak również sprawność. Z jakim egzaminem trzeba będzie się zmierzyć? Najczęściej mówi się tu o przepłynięciu odpowiednich długości basenów w określonym limicie czasu. Jeżeli ktoś będzie robił to dłużej, musi liczyć się z tym, że jego kandydatura nie będzie brana pod uwagę.

Nie lada ciekawostką jest to, że także na studiach o profilu wojskowym, również trzeba wykazać się sprawnością fizyczną. Chociaż tam, testy sprawnościowe mogą wyglądać zupełnie inaczej. Cała forma tego rodzaju testów może być uzależniona od tego, jaką placówkę wybierze dana osoba. Należy również wspomnieć o tym, że na studiach wojskowych dodatkowo przeprowadzana jest rozmowa z pracownikiem sił zbrojnych, który będzie sprawdzał motywację kandydatów, którym zależy na tym, aby dostać się właśnie na ten kierunek studiów.

Testy na studia pedagogiczne

Mówiąc o studiach pedagogicznych, mowa jest tak naprawdę o wielu podległych kierunkach. Może być to nauczyciel, jak również osoba, która w przyszłości będzie zajmować się leczeniem wad wymowy. Jeżeli ktoś planuje zostać logopedą musi wiedzieć, że podczas egzaminów wstępnych sprawdzane będzie, czy kandydat sam nie ma problemów z wadą wymowy. Egzaminatorzy będą sprawdzać m.in. takie rzeczy jak poprawność wymowy, jakość głosu, intonacja, tempo i płynność mówienia. Ważna jest również umiejętność swobodnej wypowiedzi, a także nawiązanie kontaktu z pacjentem, który w przyszłości trafi pod opiekę danej osoby.

Sama pedagogika będzie dodatkowo wymagała takich umiejętności, jak predyspozycje słuchowe, głosowe, manualne, talenty malarskie i rysunkowe.

Testy na kierunkach teologicznych

Wiele osób może być zaskoczonym tym, że na takich kierunkach obowiązują egzaminy, ale tak faktycznie jest. Jeżeli chodzi o kierunki ekologiczne, to sprawdzana jest m.in. znajomość encyklik, jak również – mówiąc wprost – dobra znajomość tego, co dzieje się w Kościele. Kandydaci na pewno, podczas rozmowy, będą musieli wykazać się także znajomością takich tematów jak znajomość wydarzeń z ruchu ekumenicznego, czy też zagadnienia, jakie mogły być omawiane jeszcze w szkole podstawowej.

Warto wcześniej dowiedzieć się na temat informacji związanych z egzaminami wstępnymi. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie się do nich.

Dodaj komentarz