Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty jest pierwszym, tak dużym egzaminem, w życiu młodego człowieka. Niewątpliwie ważne jest zatem jak najlepsze przygotowanie się do niego. Co zrobić, aby zdać go bez większych przeszkód i z dobrym wynikiem? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego, krótkiego artykułu. 

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty?

Do tej pory nasze dzieci miały wyłącznie kartkówki oraz klasówki. Było to jednak jedynie przygotowanie przed pierwszym, tak poważnym sprawdzianem w ich życiu. Egzamin podzielony jest na trzy dni, tak jak ma to miejsce w przypadku egzaminu maturalnego. Każdego dnia uczniowie zdają inny przedmiot, czyli język polski, matematykę oraz język angielski. Co ważne jednak egzaminu tego nie można nie zdać. Egzamin w roku szkolnym 2022/2023 będzie się różnił z dwóch powodów. Uczniowie mają za sobą półtora roku zdalnej edukacji, a do szkół średnich będzie aplikować podwójny rocznik, co może znacząco obniżyć szansę na dostanie się do wymarzonej szkoły. Jak zatem przygotować się dobrze do egzaminu?

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

W teorii, aby zdać egzamin ósmoklasisty, wystarczy uczęszczać na lekcje w szkole, które mają za zadanie przygotować ucznia do zdania egzaminu z wysokim wynikiem. Zwykłe zajęcia szkolne mogą jednak po prostu nie wystarczyć do przyswojenia sobie tak dużego materiału. Jakość nauczania różni się w zależności od szkoły, a nauczyciele stosują różne metody nauczania, które nie zawsze odpowiadają wszystkim uczniom.

Nie należy nastawiać się na to, że wystarczy nam kilkudniowa powtórka całego materiału, który przerabialiśmy przez kilka lat. Wiedza musi być usystematyzowana. Zakres materiału, który mamy do opanowania jest bardzo szeroki, a rodzaje zadań, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć, są bardzo zróżnicowane. Świetnym rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się przerabianie arkuszy egzaminacyjnych, które pozwolą zaznajomić się z egzaminem. Im więcej podobnych zadań rozwiążemy, tym większa jest szansa, że nic nas nie zaskoczy.

Kurs to dobre rozwiązanie

Korepetycje ze wszystkich przedmiotów są drogie, nie mamy też pewności co do jakości korepetytora. Warto zatem postawić na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty. Coraz więcej rodziców i uczniów stawia na to rozwiązanie. Kurs taki umożliwia łatwe przyswojenie całości materiału, a nauczyciele dodatkowo wyjaśniają wszelkie wątpliwości. Przed zapisaniem się na taki kurs, koniecznie trzeba sprawdzić, czy nauczyciele tam pracujący są doświadczeni. Najlepiej, aby byli członkami OKE, czyli Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Takie osoby dysponują bowiem praktyczną wiedzą z zakresu oceniania arkuszy egzaminacyjnych. Uczeń, który uczęszcza na taki kurs, zdobywa gruntowne przygotowanie do egzaminu, a zarazem nic go na nim nie zaskoczy.  Pewność siebie i spokój przełoży się na nastawienie przed oraz w trakcie egzaminu, co z kolei odbije się na końcowych wynikach.

Co robić tuż przed egzaminem?

Jak zniwelować nasz stres tuż przed egzaminem? Po pierwsze, na kilka dni przed egzaminem, powinniśmy darować sobie naukę. W tym czasie i tak nic nie będzie wchodzić nam do głowy, a co więcej, ze stresu mogą tylko pomieszać nam się fakty i informacje. Najlepiej przejść się ze znajomymi bądź rodzicami po parku, odetchnąć świeżym powietrzem. Postarajmy się, aby, choć na chwilę, zapomnieć o egzaminie. Na dzień przed egzaminem powinniśmy porządnie się wyspać. Nie ma bowiem nic gorszego niż brak snu w tak ważnym momencie naszego życia. Pamiętajmy, aby dzień wcześniej nie siedzieć do późna, nie grać w gry komputerowe itp.  Tuż przed egzaminem warto skorzystać z toalety, aby nie rozpraszać się dodatkowo w trakcie jego trwania. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, zawsze możemy ją zgłosić egzaminatorom.  Przed egzaminem zaleca się wypicie szklanki wody. Mózg bowiem jest tak zbudowany, że potrzebuje jej do funkcjonowania. Należy zatem uzupełnić ją w naszym organizmie przed nauką i każdym dużym wysiłkiem umysłowym.

Życzymy wszystkim uczniom jak najlepszych wyników.

Zachęcamy do przeczytania innych artykułów na portalu Witryna Szkolna.

Dodaj komentarz