Wdż program nauczania
Zastanawiasz się czy warto zapisać swoje dziecko na zajęcia z wychowania do życia w rodzinie? A może zastanawia Cię jak wygląda podstawa programowa tego przedmiotu? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Na czym polegają zajęcia z wychowania do życia w rodzinie?
WDŻ, a więc Wychowanie Do Życia w Rodzine to jeden z przedmiotów oferowanych starszym uczniom szkół podstawowych i szkół średnich. Warto jednak wspomnieć o tym, że nie jest to przedmiot obowiązkowy. W przypadku niepełnoletnich uczniów to rodzice decydują o tym, czy dziecko będzie uczestniczyć na zajęcia. Celem tego przedmiotu jest między innymi przygotowuje młodych ludzi do odpowiedzialnych decyzji życiowych, które będą na nie czekać w dorosłym życiu. Zdaniem MEN nauczanie tego przedmiotu jest obszarem priorytetowym w trendach realizacji polityki oświatowej w ostatnich i najbliższych latach. Celem zajęć jest wsparcie rodziców w edukacji dzieci, głównie w obszarach, o których w niektórych rodzinach nie mówi się zbyt wiele, a czasem wcale. Nauczanie wychowania do życia w rodzinie musi wspierać kształtowanie hierarchii wartości i przedstawiać obowiązujące normy społeczne. Lekcje poruszają tematy mające na celu pomoc dzieciom w zrozumieniu emocji związanych z dorastaniem, znalezieniu odpowiedzi na złożone pytania egzystencjalne oraz wzmocnieniu ich tożsamości płciowej. Oczywiście jednym z podstawowych tematów poruszanych na tego typu zajęciach są obszary związane z seksem, ciążą i metodom antykoncepcji, o których powinien dowiedzieć się każdy młody człowiek przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Zajęcia WDŻ może prowadzić oczywiście jedynie nauczyciel z wykształceniem pedagogicznym, który ukończył studia na kierunku nauki o rodzinie, a także nauczyciel z innego wydziału, który ukończył również studia podyplomowe z wychowania do życia w rodzinie. Osoby, które uzyskały uprawnienia do nauczania tego przedmiotu na kursach kwalifikacyjnych w poprzednich latach, mogą kontynuować nauczanie tego przedmiotu. Każdy nauczyciel osobiście wybiera podręcznik do nauczania życia w rodzinie spośród podręczników zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji.
Czy warto zapisać swoje dziecko na zajęcia z wychowania do życia w rodzinie?
Skoro zajęcia z wychowania do życia w rodzinie nie są obowiązkowe, zastanawiasz się czy warto zapisać na nie swoje dziecko? Wiele w tym przypadku zależy oczywiście od samego nauczyciela i tego w jaki sposób poprowadzi zajęcia, czy zaciekawi dzieci. Pewne jest jednak to, że edukacja seksualne wśród nastolatków nie stoi na najlepszym poziomie w naszym kraju. Dzieci dowiadują się wiele rzeczy z Internetu, gdzie mogą natrafić na treści i materiały niedostosowane do ich wieku. Zajęcia z wychowania do życia w rodzinie z pewnością mogą nie tylko poszerzyć wiedzę odnośnie swojej seksualności, ale mogą nauczyć dziecko wielu ważnych wartości, które z pewnością przydadzą się w dorosłym życiu. Oczywiście każdy rodzin podejmuje w tym przypadku własną decyzje, jednak warto ją odpowiednio przemyśleć. Z pewnością nie warto skreślać całkowicie ten przedmiot, szczególnie jeżeli nie wiemy nic na temat nauczyciela bądź tego jaki wdż program nauczania posiada w ramach swojego przedmiotu.
Zajęcia dodatkowe w szkole to świetny sposób na to aby zagospodarować część wolnego czasu swojego dziecka. Zdobyta wiedza z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu, które stawia przed nami wiele pułapek i trudności. Postaw na rozwój wiedzy swojego dziecka i pozwól mu poszerzać swoje horyzonty! Dowiedz się więcej o szkolnictwie na stronie witrynaszkolna.pl.