Jak uzyskać stypendium unijne?

Jak uzyskać stypendium unijne?

Stypendium to doskonałe wsparcie dla osób uczących się, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej lub po prostu planują jeszcze bardziej rozwijać się w wybranym kierunku, szczególnie za granicą. Uzyskanie stypendium wymaga jednak wiele wysiłku, nie ma również gwarancji jego otrzymania. Wielkość świadczenia uzależniona jest od wielu czynników. Poniższy artykuł przybliży temat stypendium unijnego. 

Czym jest stypendium unijne?

Stypendium unijne posiada wiele rodzajów realizacji oraz przeznaczone jest dla różnych grup wiekowych. Otrzymać je mogą zarówno uczniowie szkół podstawowych poszczególnych województw, jak również studenci, którzy mają zamiar rozpocząć naukę  w innym kraju.

Najwięcej zapytań w Internecie o tego rodzaju stypendium obserwuje się w przypadku studentów. Uczniom szkół podstawowych aktualne stypendia są przedstawiane na lekcjach i najczęściej zgłaszają się oni grupowo pod opieką nauczyciela. Ograniczeniem w przypadku nieletnich osób jest przeznaczenie świadczenia tylko dla wybranych gmin lub województw. Dlatego najczęściej to właśnie dyrekcja i nauczyciele są najlepiej poinformowani w zakresie przyznawanego stypendium.

Jeśli jednak chodzi o wiek studencki, osoby pełnoletnie są zobowiązane do samodzielnych poszukiwań, ponieważ uczelnia nie zawsze przedstawia wszystkie możliwości. Aktualne stypendia dostępne są w Internecie i mogą zostać przeznaczone na wsparcie każdego rodzaju: czynsz, wyżywienie czy pomoce naukowe. Warto jednak pamiętać, że Unia Europejska może wyznaczyć konkretny cel, na który możemy wydać środki.

Gdzie szukać stypendium unijnego?

Stypendium unijne powinno zostać przedstawione przez uczelnię, na której aktualnie studiujemy. Nie należy to jednak do jej obowiązków, dlatego bardzo rzadko słyszymy o takich możliwościach. Wtedy warto wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie sprawdzić oferty bezpośrednio na stronie Unii Europejskiej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że są one obowiązujące w danym momencie, uzyskamy też od razu informacje, jakie warunki należy spełnić i w jaki sposób aplikować.

W poszukiwaniu stypendium można również odwiedzić inne strony. Przykładowo, stypendium zazwyczaj objęty jest program Erasmus, do którego należy zgłosić się bezpośrednio przez uczelnię. Podczas pobytu w innym kraju nie tylko zgłębiamy wiedzę studencką, ale również poprawiamy swój język. Stypendium pozwala nam na utrzymanie się w akademiku oraz na potrzeby życia codziennego. Zazwyczaj kwota wynosi kilkaset euro lub złotych, w zależności od formy przyznawanego świadczenia.

Dostępne dofinansowania znajdziemy także w bazie danych programu Eurodesk. Przyznanie tego stypendium najczęściej zależy od dotychczasowych osiągnięć bądź rozwijanych talentów.

Co jeśli nie przysługuje mi stypendium unijne?

Jeśli natomiast nie znaleźliśmy interesującego programu stypendialnego finansowanego z Unii Europejskiej, można rozejrzeć się za pozostałymi stypendiami, w które inwestują inne podmioty. W tym celu warto odwiedzić Portal na temat stypendiów, gdzie umieszczono opisy wszystkich dostępnych stypendiów w języku angielskim. Po odrzuceniu naszego wniosku w stypendiach unijnych dobrze jest skorzystać z innych możliwości. Przed zabraniem się za składanie kolejnej aplikacji, należy wyciągnąć wnioski z poprzednich działań, co pozwoli nam na uniknięcie błędów.

Organizacja przy składaniu każdego rodzaju stypendium jest konieczna. Spisana lista terminów, które obowiązują wybrane wnioski, pozwoli nam na punktualność. Niestety po zakończonym terminie nie będzie możliwości wysłania aplikacji.

Warto również pamiętać, że przy ubieganiu się o dofinansowanie warto jest składać wiele wniosków na różnego rodzaju stypendia. Dzięki temu, jeśli z jednym się nie uda, będziemy mieli zabezpieczenie w postaci innych. Tym samym ominiemy wiele stresu i w razie niepowodzenia nie będziemy musieli przekładać wyjazdu na następny rok. Kilka miesięcy wysiłku zaowocuje w przyszłości i pozwoli na oszczędność pieniędzy oraz na poznanie kultury innych państw.

Dodaj komentarz