Jak wytłumaczyć dziecku, że rodzice się rozstają?
Rozwód, czy rozstanie rodziców to coraz bardziej powszechne zjawisko. Mimo że to dorośli przestali się dogadywać, to właśnie najczęściej ich pociechy najbardziej cierpią, ponieważ nie do końca rozumieją, co tak naprawdę się stało i czego mogą spodziewać się w przyszłości. Jak wytłumaczyć dziecku, że rodzice się rozstają w sposób delikatny, ale jednocześnie dosadny? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!
Rozstanie rodziców – najczęściej popełniane błędy
Jak wiadomo, związki osób dorosłych rozpadają się z bardzo różnych powodów. Niestety coraz częściej pary nie próbują odbudować swojej relacji i podejmują radykalną decyzję o rozstaniu. Nierzadko w takiej sytuacji, nie zastanawiają się, jak rozstanie rodziców może wpłynąć na ich dzieci. Oczywiście nie oznacza to, że ze względu na ich dobro należy trwać w małżeństwie, ale warto zastanowić się, jakich błędów nie popełniać. Przede wszystkim nie można walczyć o dzieci i grozić, że zostaną one odebrane jednej ze stron sporu, szczególnie w ich obecności. Wzajemne oskarżenia, pretensje, czy wytykanie błędów jedynie spowoduje, że dziecko w ostateczności będzie zmuszone wybierać między jednym rodzicem, a drugim. Nawet, jeśli uda mu się podjąć tak trudną decyzję, to później będzie musiało zmagać się z poczuciem winy i wyrzutami sumienia, co może mieć wpływ na jego prawidłowy rozwój. Drugi istotny problem pojawia się w momencie, kiedy rodzice nie porozmawiają ze swoją pociechą, a ona sama doszukuje się winy we własnej osobie. Są to trudne chwile, w których dziecko obwinia się za rozstanie rodziców. Dlatego dorośli powinni wziąć odpowiedzialność za swoją decyzję i dokładnie wytłumaczyć dziecko, że wina leży wyłącznie po ich stronie.
Rozstanie rodziców – jak rozmawiać na ten temat z dzieckiem?
Rozmowa o rozstaniu dla dorosłych jest trudna, a sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, jeśli ten temat trzeba porozmawiać z dzieckiem. Głównym wyznacznikiem w takim przypadku powinien być jego wiek. Z im mniejszą pociechą przyjdzie nam rozmawiać, tym dokładniej należy dobierać słowa w taki sposób, aby wszystko było dla niej zrozumiałe i nie miała wątpliwości, że jej rodzice nie będą już razem. Z tym że niezależnie od tego ile dziecko ma lat, przy rozmowie powinni być oboje dorośli, którzy w jej trakcie muszą na moment zapomnieć, że są skłóceni i obrać wspólny front. Nie może być tak, że w pewnej chwili jedno z nich wybuchnie lub zacznie obarczać winą drugie. Jeśli decyzja o rozstaniu jest dość świeża i emocje nadal przejmują kontrolę, to można się odrobinę wstrzymać z rozmową, ale nie na długo, ponieważ dzieci są bardzo spostrzegawcze i szybko zrozumieją, że dzieje się coś niedobrego. W trakcie omawiania tak ważnego tematu nasza pociecha powinna mieć możliwość zadawania pytań i okazywania własnych emocji. Nawet jeśli będzie to płacz, krzyk, histeria, czy agresja. Ważne jest to, aby w razie potrzeby być w pobliżu dziecka, aby okazać mu wsparcie bądź czuły gest.
Rozstanie rodziców – dalsze postępowanie
Rozstanie rodziców dla dziecka nie musi oznaczać radykalnych zmian, o ile uda im się nad tym zapanować. Istotne jest to, żeby nie ingerować zbytnio w codzienność naszej pociechy, nawet kiedy jedno z opiekunów wyprowadzi się z domu. Stały rytm dnia zapewni dziecku poczucie stabilności i pozwoli uwierzyć, że rozwód nie będzie niósł dla niego poważnych konsekwencji. Ponadto, kiedy dziecko nie radzi sobie z emocjami i nie wie, jak odnaleźć się w nowej sytuacji, warto rozważyć wizytę u psychoterapeuty, który z całą pewnością okaże wsparcie dla całej rodziny.