Nauka w naszym życiu zajmuje ważne miejsce. Poświęcony jej czas determinuje naszą przyszłość, zwiększa szanse na dostanie się do lepszej szkoły i w przyszłość na pożądaną uczelnię. Mówi się, że “człowiek uczy się całe życie” i rzeczywiście tak jest. Wejście w dorosłość nie sprawia, że zapominamy o nauce, ponieważ ludzie uczą się języków, zwiększają swoje kompetencje. Ważnym pytaniem pozostaje jednak to, w jaki sposób efektywnie się uczyć.
Likwidacja wszelkich rozpraszaczy to podstawa
Zdecydowana większość osób tworzy sobie idealne środowisko do nauki, które sprawia, że człowiek jest wtedy maksymalnie efektywny. Najlepiej zrezygnować ze wszelkich rozpraszaczy, które wpływają na nas destrukcyjnie. Może być to muzyka, gry, książki i rozmowy z bliskimi. Dobrze jest wyłączyć wszystkie dźwięki w telefonie, by móc się w pełni skupić na nauce. Jak dobrze wiemy, czasem wystarczy nawet jeden dźwięk z telefonu, by nasza koncentracja uleciała w oka mgnieniu, a nie o to chodzi w nauce. Najlepiej poświęcić konkretną ilość czasu, może być to godzina, dwie, trzy itd., gdzie będziemy w 100% skupieni na nauce i nic nas od niej nie odciągnie.
Systematyka, systematyka, jeszcze raz systematyka
Nauka jest procesem, który jest długi. Nie da się nauczyć czegoś w oka mgnieniu, a szczególnie jest tak, gdy chodzi o naukę języka czy innej umiejętności. Potrzebne jest do tego zacięcie i systematyka. Wyraża się ona w tym, że przeznaczamy stałą ilość czasu na dzień czy w tygodniu, gdy nie robimy nic innego, jak tylko się uczymy. Wyrobi to w nas nawyk nauki i tego, że niezależnie od tego co się dzieje, to mamy świadomość, że teraz jest czas na naukę. Wiele osób zapisuje sobie w kalendarzu konkretną godzinę na naukę, gdzie porzuca wszystko co się dzieje, aby się poświęcić nauce. Chcąc wyjaśnić całe zjawisko na dość prostym przykładzie, to nie da się być doskonałym piłkarzem bez odbycia wielu godzin treningów, gdzie trzeba przekraczać swoje bariery. W nauce jest tak samo i choć nie jest to cierpienie fizyczne, to jednak samo wyrzeczenie wpływa na sferę psychiczną i może być bardziej męczące od wysiłku.
Nie można zapomnieć o regeneracji
Efektywnie uczyć się można tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jesteśmy wypoczęci. Niestety, zdarza się wielu osobom popełniać ten błąd, że nadmiernie eksploatują swój umysł, który mówiąc kolokwialnie, wiele nie jest w stanie już pomieścić. Dlatego też dbajmy o to, żeby być wypoczętym, gdy nadejdzie dzień nauki. Wiedząc, że mamy sprawdzian i będzie konieczne poświęcenie czasu na naukę, to wyśpijmy się minimum 7-8 godzin. Gwarantujemy, że będzie to klucz do sukcesu i przy odpowiedniej motywacji do działania, uczenie przyniesie więcej korzyści i tym samym zobaczycie efekty.