Jak zostać nauczycielem angielskiego w 4 krokach?

Jak zostać nauczycielem angielskiego w 4 krokach?

Jak zostać nauczycielem angielskiego w 5 krokach? 

Język angielski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów międzynarodowego komunikowania się. Z tego też względu osób chcących się go nauczyć jest bardzo dużo. Oznacza to także spore zapotrzebowanie na nauczycieli tego języka. Ja zostać nauczycielem języka angielskiego w 5 prostych krokach? Podpowiadamy w poniższym artykule. 

Pasja i motywacja do nauczania 

Aby odnieść sukces jako nauczyciel angielskiego niezbędne będą pasja oraz motywacja. Nie tylko do nauczania innych, ale także do samorozwoju. Zawód nauczyciela wymaga ciągłego rozwijania własnych umiejętności i kompetencji. Dlatego też profesję tę powinny wybierać osoby, które są pasjonatami języków obcych oraz chcące pomagać innym w nauce. Odpowiednia motywacja pomoże nam podczas trudniejszych momentów w karierze, a także zmniejszy ryzyko wypalenia zawodowego w przyszłości. 

Zdobądź odpowiednie kwalifikacje 

Formalne wymagania stawiane przed potencjalnymi anglistami są jasne i klarowne. Najbardziej oczywistą ścieżką wiodącą do kariery w tym zawodzie jest ukończenie studiów na kierunku filologii angielskiej ze specjalnością nauczycielską. Dzięki temu możemy uzyskać przygotowanie do późniejszej nauki w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz wyższych. 

To jednak niejedyna droga wiodąca do zawodu nauczyciela języka obcego. Kolejną możliwością jest kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczania języka angielskiego oraz studia podyplomowe pedagogiczne. 

Konieczna będzie również udokumentowana znajomość języka angielskiego. Jest to wymóg stawiany przed nauczycielami  przez większość szkół. Swoich kwalifikacji możemy dowieźć m.in. poprzez zdanie egzaminów. Najbardziej popularne są egzaminy TOEFL i IELTS.

Przygotowanie pedagogiczne do zawodu nauczyciela angielskiego 

Aby znaleźć zatrudnienie w zawodzie anglisty, niezbędne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji pedagogicznych. Jak je zdobyć? Tutaj również sprawa jest bardzo jasna. Z pomocą przychodzą wspomniane już studia podyplomowe z zakresu pedagogiki. Trwające z reguły około dwóch lat studia przygotowują przyszłych nauczycieli do wykonywania zawodu. W ich trakcie studenci poznają  podstawy psychologii, pedagogiki i dydaktyki.

Druga opcja to kurs kwalifikacyjny. Te natomiast trwają zazwyczaj kilka miesięcy, w trakcie których uczestnicy kursu zdobywają wiedzę i umiejętności pozwalające im podjąć pracę w szkole. 

Zdobądź doświadczenie i stwórz własne portfolio 

Jak znaleźć pracę jako nauczyciel angielskiego? Starania o zatrudnienie w szkole będą dużo prostsze, kiedy będziemy mogli wylegitymować się doświadczeniem. Te możemy zdobyć w różnoraki sposób. Podjęcie się wolontariatu czy praktyk studenckich może być skutecznym sposobem na stworzenie atrakcyjnego dla potencjalnych pracodawców portfolio. 

Dodaj komentarz