Jak nauczyć dziecko samodzielnego uczenia się

Jak nauczyć dziecko samodzielnego uczenia się

Usilne działania aktywizujące dziecko, uporczywe prośby i motywacja na wzór dorosłych mogą skutecznie zniechęcić je do nauki. Dziecko ma naturalną ciekawość świata. Wystarczy ją tylko umiejętnie podsycać, jednocześnie wydobywając jego naturalne predyspozycje i odkrywając pasje.

Zmiana podejścia

Zaczynamy więc od odpowiedniego podejścia, czyli zmiany hasła „jak uczyć dziecko samodzielnego uczenia się” na „jak skorzystać z naturalnej chęci dziecka do samodzielnego uczenia się”. Pod tym kątem na początku warto na początku zrobić z dzieckiem prosty test sprawdzający, czy jest on kinestetykiem, wzrokowcem, czy słuchowcem. Fajną zabawą, a jednocześnie super testem diagnostycznym, jest określenie inteligencji wielorakiej. Wskazuje on obszary, w których dziecko jest szczególnie mocne. Tego typu testy w naturalny sposób wzbudzają chęć sprawdzenia samego siebie, a także dają podpowiedź co do zindywidualizowanych metod uczenia.

5 metod na aktywizowanie

Podstawową sprawą w zakresie uruchamiania dziecięcej chęci zdobywania wiedzy jest dawanie wyboru i wysłuchiwanie dziecka. Warto tu pamiętać, że jego mózg funkcjonuje zupełnie inaczej niż dorosłego, a po latach procesów, które w nim zachodzą, dorosła osoba czasami nie jest wręcz w stanie zrozumieć dziecięcego punktu widzenia. Nie powinna na siłę go zmieniać. Ono funkcjonuje trochę jak wynalazca, z wysokim poziomem kreatywności, której wystarczy tylko pozwolić funkcjonować. Odwróćmy kolejność i to my pytajmy dziecko o różne rzeczy. Jak jego zdaniem działa prysznic, skąd bierze się deszcz, dlaczego łzy są słone? Odpowiedzi mogą bardzo zaskoczyć. Ważne jest, aby ich nie wyśmiewać, nie modyfikować, nie mówić, że dziecko się myli, tylko entuzjastycznie chwalić jego pomysłowość. To wyjście do umocnienia w nim wiary we własne umiejętności. Kiedy dziecko ma już tę swobodę wyrażania siebie, można podrzucić mu kilka pomysłów na to, jak może samodzielnie dotrzeć do wiedzy.

  1. Nauka przez zabawę

Podstawowy sposób, w jaki dziecko się uczy, to zabawa, dlatego tak bardzo skuteczny np. w nauce języków czy programowania jest gaming. Nauka z Minecraftem lub ulubionymi Kucykami Pony jest dla dziecka wciągająca i chętnie skupi się na niej samodzielnie. Logiczne myślenie czy matematykę może ćwiczyć np. dzięki użyciu łamigłówek, kostki Rubika, labiryntów.

  1. Nauka przez doświadczenie

Szczególnie dla kinestetyków bardzo skuteczna jest nauka przez doświadczenie. Dziecko, któremu damy do ręki np. mikroskop lub lunetę, i które nauczymy używać tych pomocy dydaktycznych, będzie chętnie prowadziło samodzielnie różnego rodzaju doświadczenia. Warto też podpowiedzieć, aby założyło swój zeszyt do zapisywania spostrzeżeń, którymi potem będzie się dzielić z domownikami.

  1. Nauka przez dyskusję

To że zastanawiamy się jak nauczyć dziecko samodzielnego uczenia się już bardzo dobrze o nas świadczy. Bardzo ważne jest, aby potraktować go jako partnera do odkrywania świata. Można się zdziwić, jak wiele wie intuicyjnie lub bazując na zdobywanej wiedzy lub doświadczeniu. Warto rozmawiać z nim i zachęcać do prezentowania przemyśleń. To zmotywuje do samodzielnego zdobywania wiedzy.

  1. Super kącik czytelnika

Książki to potężne źródło wiedzy. Samodzielną naukę mogą wspomóc dobre lektury z różnych dziedzin. Warto przygotować wspólnie z dzieckiem kącik czytelnika w jakimś cichym, spokojnym miejscu w domu. Jeśli dziecko wspólnie z rodzicem będzie przygotowywało lub wybierało w sklepie regalik, stoliczek i wygodne siedzisko, to też chętniej będzie potem przebywać w tym miejscu.

  1. Kwadranse tematyczne

Zabawa, doświadczenia czy dyskusje mogą zajmować sporo czasu, a co zrobić, jeśli do nauczenia jest konkretny materiał? Można wprowadzić kwadranse historyczne, geograficzne i inne. Taka tematyczna 15-minutowa nauka sprawi, że dziecko chętniej siądzie do biurka i faktycznie się skupi.

Dodaj komentarz