Jakiego języka warto się uczyć?
Nauka języków jest obecnie jednym z najważniejszych elementów samorozwoju i zwiększania swoich kompetencji. Znajomość innych języków niż ojczysty, zwiększa atrakcyjność na rynku pracy, a także ułatwia podróże i poznawanie świata. Oto języki, które są najpotrzebniejsze do swobodnego komunikowania się ze światem.
Najbardziej pożądane języki obce na rynku pracy
Gdy myślimy o nauce języka obcego, pierwszy na myśl przychodzi język angielski. Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie za pomocą angielskiego jesteśmy w stanie porozumieć się niemal na całym świecie. Jest on najbardziej popularny w biznesie, a więc jego znajomość zdecydowanie podnosi naszą atrakcyjność zawodową. Jednak jak wiadomo, w dzisiejszych czasach, angielski stał się językiem powszechnie używanym w Polsce. Wiele osób swobodnie się nim posługuje, a co za tym idzie — konkurencja jest większa. W dużych miastach praktycznie każda praca wymaga podstawowej znajomości języka angielskiego. Warto zatem przyłożyć się do jego nauki w pierwszej kolejności.
Kiedy angielski mamy opanowany, aby być osobą bardziej konkurencyjną i pożądaną przez potencjalnych pracodawców, warto skupić się na nauce innego, mniej popularnego i znanego języka. W naszym kraju najpotrzebniejsze są osoby ze znajomością niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, a także rosyjskiego. Obecnie jest też duże zapotrzebowanie na osoby mówiące po ukraińsku, które jest spowodowane dużą liczbą ludzi z Ukrainy w naszym kraju. Pojawiają się również oferty pracy dla osób znające język norweski.
Dlaczego warto uczyć się języków?
Każda praca wymaga od nas innych umiejętności. Jedne zawody wymagają umiejętności technicznych, bardziej specjalistycznych. W innych, kluczowe są umiejętności miękkie czy interpersonalne. Jednak znajomość języków obcych jest plusem w każdej dziedzinie i branży. Możliwości komunikowania się z ludźmi z całego świata to niepodważalna zaleta. Wiąże się z tym większa różnorodność w wyborze pracy, lepsze zarobki, a co za tym idzie większa motywacja i chęć do pracy.
W życiu prywatnym, znajomość języków, głównie angielskiego, również przynosi niemałe korzyści. Możemy poznawać ludzi z innych krajów, zawierać przyjaźnie czy tworzyć związki. Bez znajomości języków byłoby to znacznie utrudnione. Dodatkowo wiele osób ceni sobie swobodę w komunikacji podczas międzynarodowych podróży. Czy nie satysfakcjonujące byłoby rozmawianie z ludźmi w ich języku, będąc w ich kraju? Zdecydowanie tak.
Języków obcych warto uczyć się od najmłodszych lat. Małe dzieci, w wieku przedszkolnym lub wczesnych latach szkoły podstawowej, mają lepsze zdolności zapamiętywania i uczenia się. W związku z tym, warto dbać, aby dzieci miały styczność z językami obcymi od małego. Często spotykamy się z tym, że osoby dorosłe, które znają podstawy jakiegoś języka, mają problem w przełamaniu się i zaczęciu używania języka obcego. Również z tego powodu warto oswajać małe dzieci i zachęcać je do nauki i mówienia w języku obcym.
Jak uczyć się języka obcego?
Najlepszym sposobem do nauki języka jest rozmowa. Nie da się temu zaprzeczyć. Jako niemowlęta uczymy się porozumiewać, zaczynając od mówienia. Dopiero później uczymy się pisać. Poznajemy zasady gramatyki, ortografii, interpunkcji i wiele innych. Kluczowa jest nauka słownictwa. Jeśli możemy, warto skorzystać z usług szkoły językowej. Innymi sposobami na naukę jest oglądanie seriali w języku, którego się uczymy. Pomaga to się osłuchać, dzięki czemu łatwiej będzie nam rozumieć wymawiane słowa, a co za tym idzie — lepiej i swobodniej rozmawiać. Sposobów jest wiele. Czasami trzeba spróbować kilku metod, aby poznać tą najbardziej odpowiednią dla nas.