Zabawy z rodzicami
Warto codziennie po pracy znaleźć czas i energię na wspólne aktywności z dzieckiem. Zabawy z rodzicami dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, utwierdzają w przekonaniu o byciu kochanym, edukują i wychowują. Jak znaleźć czas na codzienne zabawy z dzieckiem? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Czy wspólna zabawa jest naprawdę aż tak ważna?
Niezwykle istotnym elementem edukacji jest czas, jaki dziecko produktywnie spędza z rodzicami. Oczywiście nasze pociechy spędzają dużą część swojego dzieciństwa w placówkach oświatowych, takich jak żłobki, przedszkola, a następnie szkoły. Po zajęciach dydaktycznych dzieci niejednokrotnie zostają jeszcze w szkolnych świetlicach i tam pod okiem wykwalifikowanej kadry odrabiają prace domowe, bawią się i oczekują na powrót rodziców z pracy. Niekiedy po lekcjach dzieci odbierane są przez dziadków lub nianie, a starsze pociechy samodzielnie wracają do domu i organizują sobie czas wolny. Nie możemy jednak oczekiwać, że wszelkie instytucje, członkowie rodziny, koledzy na podwórku czy też osoby prowadzące zajęcia dodatkowe wykonają za nas niesamowicie ważne zadanie jakim jest wychowanie dzieci.
Codzienne obowiązki w formie zabawy
Kiedy po ośmiu godzinach pracy wracamy do domu, a tam czeka na nas masa kolejnych obowiązków, czasem trudno jest wykrzesać z siebie energię do zabawy z potomstwem. Warto wtedy pomyśleć o zaangażowaniu dzieci w prace domowe, ale przedstawiając plan na daną aktywność jako scenariusz świetnej zabawy. Przykładowo wspólne przygotowywanie posiłków można zmienić w konkurencję w domowej edycji programu Master Chef. Kiedy założymy dziecku na głowę własnoręcznie wykonaną z papieru czapkę kucharską, fartuszek, do którego przykleimy karteczkę z imieniem uczestnika oraz włączymy stoper, odliczający czas do końca konkurencji, dzieciom szybo przejdzie ochota na narzekanie przy obieraniu ziemniaków. Podobnie wygląda kwestia sprzątania. Przedszkolak czy też dziecko w wieku wczesnoszkolnym z wypiekami na twarzy czekać będzie na wynik testu białej rękawiczki lub werdykt, które z rodzeństwa szybciej i dokładniej poskładało pranie. Zabawy z rodzicami mogą być również bardzo pożyteczne.
Jak znaleźć czas na regularne zabawy z dzieckiem?
Wspólne uprawianie sportu
Kiedy wszelkie obowiązki domowe zostały już wykonane, można spróbować kreatywnie spędzić wolne popołudnie. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się wyjście z pociechą na zewnątrz i wspólne uprawianie ulubionego sportu na świeżym powietrzu. Może to być jazda na rowerze, na rolkach czy bieganie. W ten sposób połączymy dbałość o własne zdrowie i zgrabną sylwetkę ze wspólnym spędzaniem czasu z dzieckiem, ucząc je przy okazji zasad zdrowego stylu życia. Maluch jest zachwycony, że rodzic od pół godziny chętnie bawi się w berka, a mama lub tata odbywa trening, dostarczając sobie dodatkowych endorfin, patrząc na uśmiech na twarzy dziecka. Wszyscy wygrywają.
Realizowanie wspólnych pasji
Większość rodziców ma własne pasje, na które w napiętym grafiku niestety często brakuje czasu. Można zrezygnować z własnych zainteresowań i realizowania osobistych celów na rzecz regularnej zabawy z dzieckiem. Jednakże działanie takie mija się z celem, gdyż sfrustrowany rodzic nie jest w stanie z uśmiechem na twarzy, w pełni oddać się dziecięcym aktywnościom. Może zatem uda się połączyć ze sobą te dwa zajęcia? Spróbujmy stopniowo wprowadzać pociechy w świat swoich zainteresowań i w miarę możliwości zarażać je miłością do danych dziedzin, bezpośrednio angażując maluchy w wykonywane czynności w formie zabawy. Rzecz jasna, w zależności od pasji rodzica, może to być zadanie bardziej lub mnie wykonalne. Przykładowo rodzic kochający sporty ekstremalne musi się dobrych kilka lat wstrzymać z angażowaniem w nie dzieci. Natomiast w przypadku osoby pasjonującej się sportem, malowaniem, czytaniem, robótkami ręcznymi, pieczeniem, tańcem czy śpiewaniem, drzwi do wspólnego realizowania zainteresowań z dzieckiem stoją otworem.
Powszechnie wiadomo, że wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest bardzo ważne dla jego rozwoju oraz budowania więzi pomiędzy rodzicami a potomstwem. Oprócz nauki, zabawa jest kluczowym elementem wychowania. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zorganizować czas i wykrzesać z siebie energię na kreatywne zajęcia z dzieckiem. Warto wtedy przemyśleć, jak połączyć wykonywanie obowiązków domowych i realizowanie własnych pasji ze wspólnym spędzaniem czasu z dzieckiem.