Egzamin maturalny

Egzamin maturalny

Egzamin maturalny to bez wątpienia najważniejszy egzamin w naszym życiu. Od jego wyniku zależy to, czy uda nam się dostać na wymarzone studia. Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem? Jak przygotować się do egzaminu maturalnego? Odpowiemy na to wszystko w niniejszym artykule.

Jak wygląda egzamin maturalny w roku 2023?

Egzamin maturalny składa się z czterech przedmiotów. Trzy z nich są narzucone, jeden z nich wybiera sam uczeń. Trzy podstawowe przedmioty to: język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny. Uczniowie muszą też przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego oraz obcego nowożytnego.

Różnica względem lat poprzednich, polegać będzie na tym, że od roku 2023 uczniowie na egzaminie ustnym z języka polskiego muszą wylosować zestaw zadań z puli egzaminacyjnej. Pierwsze zadanie sprawdzać będzie znajomość lektury obowiązkowej, drugie zaś będzie mieć związek z literaturą, sztuką lub językiem.

Pisemna matura z języka polskiego została podzielona teraz na dwa arkusze. Pierwszy z nich dotyczy języka polskiego w użyciu i zagadnień historycznoliterackich, drugi zaś to wypracowanie.

Egzamin z matematyki różni się tym, że zrezygnowano z zadań, za które można było otrzymać od 5 do 6 punktów na rzecz zadań 1-2 punktowych.

Aby zaliczyć egzamin maturalny, należy z każdej jego części uzyskać co najmniej 30%.

Egzamin maturalny

Jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Teoria mówi nam, że wystarczy do tego nauka w szkole średniej. Z tym jednak bywa różnie. Szkoły reprezentują bowiem różny poziom nauczania, a nauczyciele stosują różne metody przyswajania wiedzy, a to czy dany uczeń ową wiedzę przyswoi, zależy tylko i wyłącznie od jego indywidualnych predyspozycji.

Od wielu lat jedną z najbardziej popularnych metod przygotowania do egzaminu maturalnego jest rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych. Pozwala to nie tylko zapoznać się ze standardami, które obowiązują na egzaminie, lecz także zapoznać się z tym, czego wymaga się od nas na egzaminie.

Przyswojenie tak ogromnej partii wiedzy nie jest zadaniem prostym. Można pokusić się o pomoc w postaci korepetycji, lecz korepetycje z tylu przedmiotów to stosunkowo spory wydatek dla rodzica. Lepszym rozwiązaniem jest kurs maturalny, który przygotuje nas kompleksowo do egzaminu dojrzałości.  Liczne oferty kursów można znaleźć w Internecie. Pamiętajmy, aby przed zapisaniem się na taki kurs sprawdzić koniecznie doświadczenie nauczycieli, którzy wykładają w danej placówce. Byłoby świetnie, gdyby okazało się, że są oni członkami OKE, czyli Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Tacy nauczyciele posiadają bowiem praktyczną wiedzę o tym, jak oceniać arkusze egzaminacyjne i mogą podzielić się z nami swoją fachową wiedzą, a także zwrócić nam uwagę na niektóre niuanse, które mogą pozwolić nam na zdobycie większej ilości punktów na egzaminie.

Kurs maturalny przygotowuje nas do egzaminu w sposób kompleksowy, przez co nasza wiedza jest ugruntowana, a my sami czujemy się pewniejsi siebie. Ma to przełożenie na nasze samopoczucie podczas egzaminu, co z kolei znajduje odbicie w ostatecznej ocenie.

Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem maturalnym?

Część osób, pomimo nawet świetnego przygotowania do egzaminu, odczuwa przed nim stres. Tuż przed egzaminem nerwowo przegląda podręczniki. Nie warto tego robić. Na kilka dni przed egzaminem i tak niczego już się nie nauczymy, a nerwowe zaglądanie do książek może spowodować niepotrzebny chaos w naszej głowie.

Egzamin maturalny

Kilka dni przed egzaminami warto, choć na chwilę, się wyciszyć. Przejść się ze znajomymi lub rodzicami po parku, odetchnąć świeżym powietrzem. Na dzień przed egzaminem nie siedźmy do późnej nocy. Konieczny jest bowiem dobry, nieprzerwany sen. Rano tuż po wstaniu zjedzmy lekkie śniadanie i wypijmy dużą szklankę wody. Woda dla naszego organizmu jest bowiem bardzo ważna, a musimy przygotować mózg przed dużym wysiłkiem umysłowym. Przed wejściem na salę, warto jest skorzystać z toalety, aby dodatkowo nie rozpraszać się w trakcie egzaminu.

Serdecznie zachęcamy do przeczytania innych artykułów na portalu Witryna Szkolna.

Dodaj komentarz