Strój na egzamin ósmoklasisty

Strój na egzamin ósmoklasisty

Jaki wybrać strój na egzamin ósmoklasisty?

Do egzaminu ósmoklasisty pozostało jeszcze nieco czasu. Oczywiście najważniejszym atrybutem powinna być wiedza, z którą dziecko wchodzi pisać egzamin. Jednak nie powinno się pomijać kwestii ubioru. Każdy wie, że należy ubrać się elegancko, odświętnie, jednak nie wszyscy wiedzą, co to właściwie znaczy.

Kwestia ubioru

Niestety przez to, że szkoła nie uściśla swoich wymogów dotyczących stroju na pierwszym, ważnym egzaminie dziecka – pojęcie “elegancko” jest rozumiane w niezwykle szeroki sposób. Wszyscy możemy się spokojnie zgodzić, że dla jednego rodzica bądź dziecka elegancka będzie koszula w kolorową kratkę z ciemnymi jeansami, a dla drugiego garnitur bądź czarna sukienka. Przez to, że nie ma jasno zakomunikowanej, odgórnej normy ubioru – nie ma także jednolitości, a uczniowie przystępujący do egzaminu wyglądają niekiedy nie tylko nieodświętnie, ale czasem i także niechlujnie. W takim razie czym kierować się w doborze odpowiedniego stroju na tak ważną uroczystość? Jest to pytanie zadawane nie tylko przez rodziców, ale także samych uczniów, którzy chcieliby wyglądać elegancko, równocześnie czując swobodę, by nic nie krępowało ich przy pisaniu. Warto zaopatrzyć się w tę wiedzę znacznie wcześniej niż godzinę przed wyjściem. Unikamy w ten sposób gorączkowego szukania odpowiedniego stroju “na szybko” i “na ostatnią chwilę”, a także oszczędzamy, i sobie, i dziecku nieco nerwów, których i tak na pewno doświadczy tego samego dnia, wchodząc na salę.

Strój elegancki a strój galowy

Niestety w dzisiejszych czasach nagminnie używa się tych pojęć naprzemiennie, traktując je jako synonimy, co wprowadza w błąd. Te dwa określenia w żadnym przypadku nie są ze sobą tożsame. Według definicji strojem eleganckim jest ubiór odświętny, który zakładamy najczęściej do kościoła lub na ważne uroczystości rodzinne. Taki strój może składać się zarówno z białej jak i koszuli w kratkę, może składać się ze spodni “na kancik”, ale także ciemnych jeansów (jednak bez dziur, przetarć). Taki ubiór może stanowić barwna sukienka czy spódniczka (jednak nie może ona być zbyt krótka, powinna sięgać do kolan). Natomiast strój galowy (utożsamiany z resztą ze szkolnymi uroczystościami, a więc galą, którą posiada w nazwie) w rozumieniu szkolnym składa się niezmiennie z białej koszuli i czarnych bądź granatowych spodni lub spódniczki u dziewcząt (ponownie nie krótszej niż sięgającej do kolan). Przez to, iż stosuje się te wyrażenia wymiennie, zatraca się ich znaczenie, co powoduje niedopowiedzenia, które z kolei prowadzą do wpadek na tak ważnym wydarzeniu, jakim jest egzamin ósmoklasisty, dlatego, że powinno się zakładać właśnie strój galowy, a nie ubierać elegancko.

https://witrynaszkolna.pl/

Strój na egzamin ósmoklasisty dla dziewczynki

Tak jak wcześniej zostało wspominane, dziewczynki powinny ubrać białą bluzkę (która nie powinna prześwitywać, a także nie powinna posiadać głębokiego dekoltu), na którą może ubrać ciemną marynarkę, a do tego powinna założyć ciemną (granatową lub czarną) spódniczkę sięgającą do kolan. Zamiast spódniczki dziewczynki mogą wybrać oczywiście równie ciemne spodnie, które jednak powinny posiadać długie nogawki. Alternatywną opcją może być także sukienka, która nie może odsłaniać pleców dziewczynki, nie powinna być na krótkich ramiączkach i ponownie nie może mieć głębokiego dekoltu. W kwestii obuwia – buty nie powinny odkrywać palców, mogą być na obcasie lub na płaskiej podeszwie.

https://witrynaszkolna.pl/

Strój na egzamin ósmoklasisty dla chłopca

Kluczowym elementem jest garnitur w ciemnych barwach (granatowych bądź czarnych). Podobnie jak u dziewczyn obligatoryjnym elementem jest biała (bądź jasna) koszula. Dodatek może, ale nie musi, stanowić krawat bądź muszka. Najczęściej problem sprawiają buty chłopców. Przede wszystkim – nie powinno to być sportowe obuwie, ale też nie takie, które ma ostre barwy. Najbezpieczniejszym (i najczęściej wybieranym) wyborem są klasyczne lakierki, ale mogą to być po prostu buty w ciemnym kolorze. Warto także nie zapominać o skarpetkach, które powinny być również w ciemnym kolorze.

https://witrynaszkolna.pl/

Szukasz innych informacji dotyczących szkoły? Na naszej stronie znajdziesz je wszystkie!

Dodaj komentarz