Modlitwa o zdanie egzaminu przez dziecko

Modlitwa o zdanie egzaminu przez dziecko

Podczas przygotowań do egzaminów pomoc bliskich jest szczególnie ważna dla dziecka. Bardziej niż inni potrzebuje macierzyńskiej opieki, pomocy i wsparcia. Modlitwa matki przed egzaminem córki lub syna, skierowana do wyższych mocy, pomoże przezwyciężyć strach i uporać się z lękiem.

W każdej religii istnieje cały katalog modlitw skierowanych bezpośrednio do Boga albo na ręce patronów, który obejmuje prośbę o pomyślne zdanie egzaminów przez dziecko. Modlitwa zawsze wspiera syna lub córkę i jednocześnie buduje wiarę rodzica w pomyślność próby swojej pociechy na uczelni czy w szkole. Nie ważne czy jesteś katolikiem, judaistą, muzułmaninem czy wyznajesz prawosławie. W każdej religii chodzi o to samo – o zdanie pomyślne egzaminu przez dziecko.

Prawosławna modlitwa o pomyślny egzamin

Kiedy dziecko opuszcza dom i idzie do placówki edukacyjnej, aby zdać egzamin, kochająca matka czy ojciec może zwrócić się do matki Boskiej Moskiewskiej z modlitwą, aby jej pociecha zdała egzamin. Modlitwa tę zaczyna się dosłownie w chwili, kiedy dziecko wychodzi z domu i przekracza próg. Modlący się zapala 3 świece, umieszcza ikony w centralnym miejscu, czyta modlitwę “Ojcze nasz”, a następnie powtarza powoli modlitwy skierowane do prawosławnych świętych. Oto przykład najpopularniejszej modlitwy o zdany egzamin:

” Święta Matko, opiekunko dzieci i matek, proszę Cię w tej chwili o jedno, ale nie proszę, tylko błagam. Daj siłę mojej drogiej krwi, nie zostawiaj jej w trudnych próbach, pomóż jej, pokaż jej łatwą drogę. Aby te egzaminy były proste, a odpowiedź była znana mojemu dziecku, Słudze Bożej (imię dziecka). Opiekuj się moim dzieckiem w dniu próby.”

Katolicka modlitwa o zdanie egzaminu przez dziecko

W modlitwie o szczęśliwy wynik egzaminu dziecka katolicy odwołują się przeważnie do Pisma Świętego Nowego Testamentu i słów Apostoła Łukasza 2:52 i zawartą w nich modlitwę za dzieci i wiarę, że tak jak  „Jezus wzrastał w mądrości i postawie oraz w łasce u Boga i ludzi (Ew. Łukasza 2:52)”. Oprócz tego każdy rodzic może zwrócić się o wsparcie do Boga własnymi słowami. Oto przykład modlitwy rodzica:

  • “Panie Wszechmogący Jezu. Moja córka, syn (tu imię dziecka) staje dziś przed egzaminem i przez kilka następnych dni będzie zdawać kolejne egzaminy. Ufam Ci, że ją poprowadzisz i dasz jej stałą energię i moc, aby mogła skoncentrować się na wszystkich aspektach tego egzaminu.Obyś Panie Słodki Jezu dał jej spokój ducha w tych ciężkich i trudnych czasach, gdy ma przed sobą swój końcowy egzamin. Amen.”
  • “Niebiański Ojcze, dziękuję Ci za życie mojego dziecka. Dziękuję za miłość, którą go obdarzyłeś. Dziękuję za dar niezmiennej pamięci, który mu dałeś. dziękuję za sukces poprzednich egzaminów, które napisał, niech Twoje imię będzie pochwalone. Panie przychodzę dziś do Ciebie, proszę, o tom, że w chwili kiedy moje dziecko będzie pisało ten egzamin, pomóż mu napisać go poprawnie, i oddać wynikiem jaki osiągnie chwałę Twojemu imieniu. W imię Jezusa. Amen.”

Muzułmanie też modlą się za naukę dzieci

Muzułmanie czują się odpowiedzialni za dobre samopoczucie naszych dzieci pod względem fizycznym, psychicznym, emocjonalnym i duchowym. To ich prawo do dorastania w zdrowym i bezpiecznym środowisku. Prorok Mahomet  poinstruował Imama Alego następującą dua’a, czyli rodzajem modlitwy, którą należy odmówić przed przystąpieniem dzieci do ważnych życiowych decyzji, w tym także do egzaminów. „O Boże! Nic nie jest łatwe z wyjątkiem tego, co uczyniłeś łatwym. Jeśli chcesz, możesz ułatwić sobie trudne zadanie”. – tą dua, którą modlą się rodzice w chwili szkolnych sprawdzianów i egzaminów swoich pociech. A oto modlitwa o pamięć doskonałą, którą również powtarza się przed egzaminami:

  • “Chwała Temu, który mieszkańców swego Królestwa nie traktuje niesprawiedliwie i brutalnie, który nie pozwala, by smutek i ból nieoczekiwanie uderzyły w ludzi, chwała Miłosiernemu, Miłosiernemu”.  Napełnij moje serce i umysł prawdziwym oświeceniem, rozróżniającym intelektem, szybkim zrozumieniem i wiedzą, bo tylko ty jesteś zdolny do wszystkiego.”

Dodaj komentarz